Od 1 stycznia 2004 r. osoby płacące podatek dochodowy od osób fizycznych mogą w zaświadczeniu rocznym pomniejszyć go o kwotę darowaną na rzecz organizacji pożytku publicznego, acz nie więcej niż do wysokości 1% . Jest to niesłychanie prosty krok do pomocy organizacjom. Kto może tego dokonywać i w jaki sposób?

obliczenia finansowe

Autor: Ken Teegardin
Źródło: http://www.flickr.com

Od 2007 r. wprowadzono dwie odmiany w sposobie przesyłania 1% podatku. Pierwsza polegała na tym, iż rozszerzono grupę podatników, którzy mogą powierzać 1% dla opp. Kolejna świadczyła, że podatnik nie musi samodzielnie dokonywać wpłaty na rachunek wybranej opp. W składanym zeznaniu wskazuje organizację, którą chce wspomóc, podając jej nazwę i numer KRS, a 1% podatku nadaje naczelnik urzędu skarbowego. Więcej informacji: artykuł.

Pobocznie 1% podatku dla organizacji pożytku społecznego może oddać podatnik: podatku dochodowego od osób fizycznych, oraz ten, kto uzyskuje dochód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych. Pełny zabieg nie jest ciężki, przede wszystkim należy wyłowić organizację pożytku publicznego, dla której pożądamy ofiarować 1% podatku. Sprawdź: opodatkowanie prezentów.

Musi ona posiadać status opp a także nie prowadzić aktywności gospodarczej polegającej na produkowaniu dóbr tego typu jak aparaty elektroniczne, artykuły alkoholowe, tytoniowe, paliwa. Później należy zapełnić słuszną rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-28, PIT-36, PIT- 36L, PIT-37 lub PIT – 38. Zapisujemy nazwę instytucji pożytku społecznego, jej numer KRS i kwotę, którą pragniemy darować na jej poczet. Ilość nie może przewyższać 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego.

Dodatkowo podatnik może też zamieścić dodatkowe informacje, które dotyczą jego pragnień co do rozdysponowania środków z 1% dla opp (np. trzeźwy cel).

Zaciekawiły Cię przedstawione przez nas posty? Zatem z przyjemnością możemy rzec Ci, że czeka na Ciebie nowy istotny artykuł (http://www.magdalenagrzeskowiak.pl/okancelarii/prawo-rodzinne-i-opiekuncze.html) pod poniższym linkiem.

Urząd Skarbowy podaruje następnie całkowitą kwotę, jaką podatnicy wręczyli danej organizacji, na jej rachunek rozliczeniowy.

kalkulator i monety

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Według informacji Ministerstwa Finansów 1% dla opp na rok obowiązujący przeznaczyło plus minus 6 milionów podatników. Morał jest z tego jeden – wiele ludzi w polskim kraju chce pomagać. Nie jest to ciężkie, wystarczy wyselekcjonować właściwą organizację i wypełnić PIT. Da się przez to wspomóc pieniężnie organizacje pomagające innym.
Więcej:

 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2022 Manate eCenter. All Rights Reserved