Od 1 stycznia 2004 r. osoby płacące podatek dochodowy od osób fizycznych mogą w zaświadczeniu rocznym pomniejszyć go o kwotę darowaną na rzecz organizacji pożytku publicznego, acz nie więcej niż do wysokości 1% . Jest to niesłychanie prosty krok do pomocy organizacjom. Kto może tego dokonywać i w jaki sposób?

obliczenia finansowe
Autor: Ken Teegardin
Źródło: http://www.flickr.com

Od 2007 r. wprowadzono dwie odmiany w sposobie przesyłania 1% podatku. Pierwsza polegała na tym, iż rozszerzono grupę podatników, którzy mogą powierzać 1% dla opp. Kolejna świadczyła, że podatnik nie musi samodzielnie dokonywać wpłaty na rachunek wybranej opp. W składanym zeznaniu wskazuje organizację, którą chce wspomóc, podając jej nazwę i numer KRS, a 1% podatku nadaje naczelnik urzędu skarbowego. Więcej informacji: artykuł.

Pobocznie 1% podatku dla organizacji pożytku społecznego może oddać podatnik: podatku dochodowego od osób fizycznych, oraz ten, kto uzyskuje dochód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych.

Jeżeli ten materiał jest dla Ciebie ciekawy i masz ochotę zdobyć więcej danych na omawiany temat, to została opublikowana niezła strona, którą warto zobaczyć.

Pełny zabieg nie jest ciężki, przede wszystkim należy wyłowić organizację pożytku publicznego, dla której pożądamy ofiarować 1% podatku. Sprawdź: opodatkowanie prezentów.

Musi ona posiadać status opp a także nie prowadzić aktywności gospodarczej polegającej na produkowaniu dóbr tego typu jak aparaty elektroniczne, artykuły alkoholowe, tytoniowe, paliwa. Później należy zapełnić słuszną rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-28, PIT-36, PIT- 36L, PIT-37 lub PIT – 38. Zapisujemy nazwę instytucji pożytku społecznego, jej numer KRS i kwotę, którą pragniemy darować na jej poczet. Ilość nie może przewyższać 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego.

Dodatkowo podatnik może też zamieścić dodatkowe informacje, które dotyczą jego pragnień co do rozdysponowania środków z 1% dla opp (np. trzeźwy cel).

Zaciekawiły Cię przedstawione przez nas posty? Zatem z przyjemnością możemy rzec Ci, że czeka na Ciebie nowy istotny artykuł (http://www.magdalenagrzeskowiak.pl/okancelarii/prawo-rodzinne-i-opiekuncze.html) pod poniższym linkiem.

Urząd Skarbowy podaruje następnie całkowitą kwotę, jaką podatnicy wręczyli danej organizacji, na jej rachunek rozliczeniowy.

kalkulator i monety
Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Według informacji Ministerstwa Finansów 1% dla opp na rok obowiązujący przeznaczyło plus minus 6 milionów podatników. Morał jest z tego jeden – wiele ludzi w polskim kraju chce pomagać. Nie jest to ciężkie, wystarczy wyselekcjonować właściwą organizację i wypełnić PIT. Da się przez to wspomóc pieniężnie organizacje pomagające innym.
Więcej:

 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2021 Manate eCenter. All Rights Reserved