Od czasu ekspansywnego rozwoju nowoczesnych technologii klarownym się stało, że rozpoczęliśmy produkować nowy gatunek wyeksploatowanych materiałów. I gdy na początku trwałość sprzętu elektrycznego można było liczyć w dziesiątkach lat, to obecnie wraz z końcem okresu gwarancyjnego kończy się zazwyczaj przydatność do działania.

wysypisko
Autor: alex.ch
Źródło: http://www.flickr.com
Stąd od pewnego czasu obserwujemy akcje w mediach społecznościowych uświadamiające społeczność, że tego rodzaju śmieci powinno się utylizować. Powodem takiego działania było pojawianie się w wielu miejscach nielegalnych składowisk elektrośmieci, które nie tylko oszpecały krajobraz, ale wytwarzane prze nie płyny oraz wchodzące w skład pierwiastki powodowały skażenia gleby i wody. Na początku wystarczał sam wywóz śmieci na oficjalne wysypiska, jednak szybko stały się one przepełnione . Wraz z upływem lat, gdy zaświtała możliwość przetwarzania odpadów sensownym rozwiązaniem okazał się recycling odpadów. Utylizacja sprzętu elektronicznego pozwoliła danie drugiego życia sprzętom, które nie nadawały się już do użytku . W końcu każde urządzenie elektryczne jest wynikiem złączeniu kilkunastu podzespołów. Po zakończeniu użytkowania część składników jest do wyrzucenia, co nie zmienia faktu, że większość powinna nadawać się do dalszego wykorzystania. Stąd obserwujemy duże zapotrzebowanie na utylizację sprzętu elektronicznego. Inna sprawa, że wyrzucając elektrośmieci (zobacz odbiór elektroniki w Gdyni) do zwykłego śmietnika łamiemy prawo według ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z 29 lipca 2005 roku. Żeby umożliwić mieszkańcom legalne działania, dużo gmin oferuje bezpłatny odbiór z miejsca zamieszkania. Na koniec informujemy, czym są elektrośmieci (patrz paliwo alternatywne). Dzielimy je na kilka rodzajów. Wyróżniamy urządzenia AGD – wielkogabarytowe i małogabarytowe, sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjne taki jak telefony czy komputery oraz RTV. Dużym zagrożeniem dla środowiska jest również oświetlenie. Utylizujemy wszelkie żarówki, świetlówki i pozostałe. Tak samo narzędzia elektryczne i elektroniczne oraz sprzęt sportowy. Również placówki medyczne zobowiązane są do zgłaszania zużytego sprzętu medycznego. Ważna uwaga dla placówek – recyklingowi podlegają też urządzenia kontroli (czujniki dymu, itp.) oraz przeróżne automaty do napojów.

śmieci
Autor: mon/ks/37
Źródło: http://www.flickr.com
Miejmy więc na względzie powagę recyclingu odpadów elektrycznych i elektronicznych. Chroni to nasze środowisko, nasze portfele, a także pozwala odzyskiwać składowe z rzeczy, które nikomu nie będą już wymagane.
 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2021 Manate eCenter. All Rights Reserved