Umowa o pracę zalicza się do najczęściej wykorzystywanych umów regulujących obowiązki zatrudniającego oraz podwładnego. W jej zapisie znajdziemy ważne szczegóły tyczące podejmowanego zatrudnienia, jak chociażby wysokość pensji, wymiar godzin pracy, czy zajmowane stanowisko pracy – czytaj o wzorze umowy o pracę z omówieniem . Umowę o pracę można podpisać na czas próbny, określony oraz nieokreślony. Forma zatrudniania ma duże znaczenie dla zatrudnionego i pracodawcy, gdyż reguluje istotne aspekty, na przykład długość okresu wypowiedzenia. Przed podpisaniem umowy o pracę, trzeba się z dokumentem bardzo dokładnie zapoznać.
Kontrakt menedżerski – co to jest?

Coraz powszechniej można spotkać się również z hasłem kontraktu menedżerskiego, jednak dla szerokiego grona osób jest ono zupełnie nieklarowne. Kontrakt menedżerski jest jedną z możliwości zatrudnienia, jednakże nie dotyczy go kodeks pracy, a osobom wykonującym swe obowiązku na podstawie takiego dokumentu nie przysługują świadczenia typowe dla umowy (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-jednoosobowa-dzialalnosc-gospodarcza-krok-po-kroku) o pracę, czyli przykładowo urlopy. Kontrakty menedżerskie zazwyczaj są zawierane na wyższym szczeblu zawodowym. Zarząd przedsiębiorstwa zleca administrowanie swą jednostką biznesową odpowiedniej osobie, a ona wykonuje swoje obowiązki w oparciu o ustalenia ujęte w kontrakcie. W kontrakcie znajduje się zapis regulujący wysokość wynagrodzenia, jak też obowiązki zlecone pracownikowi.
Czasem zdarzają się sytuacje, kiedy na polecenie pracodawcy wykonuje się jakiś wytwór udostępniany na zasadzie umowy licencyjnej. Dzieje się tak chociażby w przypadku tworzenia aplikacji komputerowych, pisania utworów i innych projektów. W sytuacji, kiedy nie chce się przenosić praw własności do swojego dzieła na rzecz przełożonego albo zleceniodawcy, można podpisać z nim umowę licencyjną. Wedle jej zapisu licencjobiorca dostaje wyłącznie licencję na wykorzystanie danego wyrobu na czas zapisany w umowie.
Nie wahaj się – tylko wejdź na odpowiedni serwis (http://adwokat-jurendt.pl/), z którego dowiesz się mnóstwa ciekawych danych w odniesieniu do tego zagadnienia.
Umowy licencyjne są dzielone na wyłączne i niewyłączne Więcej informacji na stronie .