To, że azbest może szkodzi i trzeba go usunąć – wiadomo od pewnego czasu. To, że prędzej czy później trzeba będzie go się pozbyć z domów, powoli dociera do naszej świadomości. Kto nam w tym pomoże i skąd wziąć na to pieniądze?

Usunięcie azbestu
Autor: Achim Senft www.senft-betonbohren.de
Źródło: http://www.flickr.com
Ustaleń prawa które odnoszą się do azbestu powstało już mnóstwo,jednak nie zawsze znajdą one odbicie w rzeczywistości. W 2002 roku został przyjęty właściwy program, w którym między innymi ustalono, że wszelakie rzeczy które mogą zawierać azbest (więcej o ofercie) muszą być wykluczone z użytku i zutylizowane do końca 2032 roku. Zostały tam również wyznaczone zadania które prowadzą do realizacji tego zamierzenia i to, na kim one spoczną.

Jeżeli potrzebne Ci nowe miejsce, z którego zamierzasz uzyskiwać wiadomości, to zalecamy to omówienie (http://reklamywiktor.pl/). Przeczytasz w nim wiele materiałów na rozpatrywany tutaj temat.

Jednak dla wielu urzędów, które powinny się zająć tym kłopotem, ustalony termin jest na tyle odległy, że nie mają jeszcze zupełnie żadnych działań.

W zgodzie z przepisami obowiązek utylizacji azbestu (sprawdź ofertę) spoczął na właścicielach budynków. Zwyczajny człowiek z reguły nie zdaje sobie sprawy o istnieniu programu rządowego, nie wie, gdzie się udać, w jaki sposób należy likwidować eternit i najważniejsze, jak bardzo jest on szkodliwy. I nawet jeżeli zdejmuje azbest z dachu, to nie dlatego że jest uświadomiony o jego złym wpływie na zdrowie, ale dlatego że dach – pod tym linkiem – zaczął przeciekać. Sposób funkcjonowania jest dwojaki. Ludzie albo starają się zdjąć pokrycie z azbestu samodzielnie, co jest najgorszym z możliwych pomysłów, albo udają się do gminy – miejsca, gdzie mogą oczekiwać uzyskania pomocy. Niestety, w kilku wypadkach wyłącznie w teorii.

Pracownicy usuwający azbest
Autor: NAVFAC
Źródło: http://www.flickr.com
Obowiązki gminy zawierają się w programie. Jednak są one tak opisywane, że pozostawiają jej władzom określoną swobodę tak w czasie i zakresie oferowanej pomocy, jak i możliwości jej udzielania. Podstawowym obowiązkiem gminy w walce z azbestem jest rozprowadzanie informacji które dotyczą zagrożeń, jakie ze sobą niesie, a także inwentaryzacja wszystkich wyrobów, w których jest zawarty na danym terenie i pokazanie takiego zestawienia wojewodzie.

Informacja jest bardzo ważna – jeśli ktoś nie ma pojęcia o tym, czym są w ogóle te surowce wtórne, nie będzie poszukiwał jego rozwiązania. Dlatego gmina jest zobligowana między innymi zorganizować współpracę z mediami w celu rozprowadzania informacji dotyczącej problematyki azbestu i jego szkodliwości.

 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2021 Manate eCenter. All Rights Reserved