W związku z bezustannie rosnącymi wymogami klientów, które mają związek z jakością otrzymywanych produktów, daje się zaobserwować wielki skok rozwoju techniki oraz technologii. Dotyczy to wszelakich gałęzi przemysłu, począwszy od budownictwa, skończywszy na obróbce metalu.

Obróbka metalu
Autor: PEO ACWA
Źródło: http://www.flickr.com
Obróbka metalu w postaci cięcia lub wycinania jest bardzo zaawansowana technologicznie. Większość nowoczesnych maszyn produkowana jest jako CNC. W związku z tym gdy szukamy partnera – producent stali kwasoodpornej, który ma uskutecznić nasze zlecenie, powinniśmy skorzystać z usług profesjonalnych firm, które oferują swym klientom najnowsze metody w zakresie obróbki blach.

Najbardziej popularną metodą precyzyjnego cięcia blach oraz profili jest cięcie laserem. Umożliwia właściwe cięcie blach które mają zastosowanie podczas stawiania np. hal magazynowych i innych gałęziach przemysłu. Cięcie laserem pozwala na wytwarzanie elementów, które bez dodatkowej obróbki mogą być przekazane do dalszej przeróbki.

Dziś technologia cięcia laserowego nie ma sobie równej pod względem dokładności oraz efektywności. Uwzględniając współczynnik ceny i jakości procesu, ciecie laserowe pozostaje konkurencyjne w stosunku do innych metod cięcia blach, przykładowo: cięcie wodą. Mimo, że jest to metoda w zasadzie wykorzystywana od niedawna, cieszy się ogromnym zainteresowaniem z uwagi na korzyści jakie daje.
Nie zmienia to jednak faktu, że cięcie (zobacz następna strona) strumieniem wody to nadal metoda cięcia stali. I chociaż woda jest materiałem, który nie kojarzy się z twardością i zdolnością cięcia – użyta pod wysokim ciśnieniem potrafi przebić każdy materiał.

Cięcie wodą jest technologią „zimną”, czyli nie występuje tutaj strefa wpływu ciepła, jak podczas cięcia laserem. Z tego powodu znajduje zastosowanie tam, gdzie zakazane jest spore nagrzewanie materiału, np. ze względu na prawdopodobieństwo rozhartowania.

Jest to przy tym technologia cicha oraz bezpyłowa – bezpieczna dla środowiska naturalnego. Zastosowanie technologii cięcia jak widzimy jest uzależniony od różnych czynników.

 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2021 Manate eCenter. All Rights Reserved