Każdy elektryk, który prowadzi jednoosobową firmę musi sobie znaleźć księgowego lub księgową, gdyż na własną rękę raczej nie będzie wypisywał faktur ani wypełniał formularzy dla urzędu statystycznego oraz innych instytucji państwowych. Powodów takiego stanu rzeczy jest mnóstwo, ale do tych najważniejszych zaliczymy zupełny brak czasu, a także brak wymaganych wiadomości – w końcu nie każdy ma obowiązek wiedzieć, że w 2015 roku kwota zmniejszająca podatek wynosi nieco ponad 3 000 złotych. Świetnych księgowych potrzebują także olbrzymie firmy, banki i placówki szkoleniowe, w tym też szkoły wyższe.

Gotówka

Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com
Kto więc zapragnie zrobić karierę w księgowości, ten ma duże pole do popisu. Jednak nie każdy księgowy będzie mógł zarobić majątek (sprawdź inwentaryzacja środków trwałych) na swoich umiejętnościach. Oprócz wiedzy podręcznikowej, niezbędna jest też praktyka w wymienionym zawodzie. Wykształcenie na najwyższym poziomie zapewniają polskie uniwersytety ekonomiczne, ale o praktykę w uznanym zakładzie pracy jest nieco gorzej.

A praktycznie zawsze pracodawcy kierują się zawartością kolumny doświadczenie zawodowe w cv kandydata. I nic w tym dziwnego – w końcu doskonała księgowa to osoba, która może kompetentnie dokonać odliczenia składek zus od dochodów, a także rozmawiać z kontrahentami bądź usługobiorcami w sposób konkretny i miły jednocześnie. W tym miejscu trzeba byłoby jeszcze wspomnieć o umiejętności posługiwania się przynajmniej jednym językiem obcym.

Doskonała pamięć to jeden z największych sojuszników każdego pracownika działu księgowości. W sieci trzeba co chwilę sprawdzać niektóre fakty – kwota zmniejszająca podatek jest co roku inna, więc nie można bazować na danych sprzed kilku lat . Takie aktualne informacje są niezwykle przydatne w czasie rozmów z szefem, a dobry księgowy na poczekaniu poda wysokość stawek, o które zapyta zespół zarządzający.

Księgowość to pojęcie bardzo szerokie i każdy księgowy musi wiedzieć, że na pewno zostanie poproszony o przedstawienie innych zagadnień, które są tylko pośrednio związane z jego kompetencjami. I tak, jeżeli rozlicza podróże służbowe, to może zostać zapytany o to, w jaki sposób odbywa się homologacja samochodów . Zresztą w żadnym razie nie trzeba być specjalistą HR, żeby wiedzieć, że im więcej posiada się kwalifikacji, tym większe szanse na lepiej płatną pracę.

 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2022 Manate eCenter. All Rights Reserved