Rozpoczynając swoją pierwszą pracę, mamy małą wiedzę na temat praw, które przysługują pracownikowi. Powinno się poznać co najmniej kilka z nich.

Podpisywanie umowy o pracę
Autor: Victor
Źródło: http://www.flickr.com
Na pewno każda osoba, która jest zatrudniona spotkała się pojęciem nadgodzin. Zgodnie z kodeksem pracy osoby , które zatrudnione są na cały etat muszą w ciągu dnia przepracować osiem godzin. Czasem jednak ten czas pracy wydłuża się, przez co wypracowywane są nadgodziny. Do obowiązków po stronie pracodawcy znajduje się zrekompensowanie ponad wymiarowego czasu pracy. Pracodawca może za te nadprogramowe godziny poświęcone na pracę wypłacić wynagrodzenie, może też przyznać wolne za nadgodziny – sporo więcej zobaczysz na tej stronie.

Obecnie znaczna część pracodawców decyduje się na wariant drugi. Wolne za nadgodziny jest zwyczajnie dla pracodawcy wyjściem bardziej korzystnym. Każdy pracownik za wykonywaną przez siebie pracę powinien otrzymywać wynagrodzenie. I w tym miejscu pojawiają się dwa pojęcia: płaca brutto i płaca netto. Jakie są różnice między nimi? Otóż płaca przejdź www.balduin-pfnuer.de/pl/news/minimalna-placa-w-niemczech-obowiazkowy-rowniez-dla-polskich-firm-transportowych/ brutto dowiedz się więcej obejmuje całe nasze wynagrodzenie, zanim będą od niego odliczone odprowadzane przez pracodawcę składki oraz podatki. Przedsiębiorcy posiadają prawo (zobacz ofertę) do ZUS odliczenia – pod tym adresem szybko uzyskasz pomoc. Wspomniane ZUS odliczenia zezwalają odliczenie składek , które odprowadzane są do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od podatku dochodowego.

Każdy pracownik z pewnością chciałby wiedzieć, jaka liczba dni wolnych przysługuje mu za pracę w nadgodzinach. W trakcie jednego roku ilość godzin nadliczbowych nie może być większa niż sto pięćdziesiąt godzin. Ile dni wolnych przysługuje pracownikowi uzależnione jest od tego, ile nadgodzin przepracował w danym roku. Za każdą przepracowaną nadgodzinę osoba zatrudniona ma prawo do jednej godziny wolnego. Jeżeli więc pracownik pracował osiem godzin więcej przysługuje mu prawo do tylu samych wolnych godzin. Pracodawcy w przeważającej części przypadków przyznają pracownikom dni wolne za pracę w nadgodzinach, chociaż mogą za nie również zapłacić. To pierwsze rozwiązanie jest jednak dla nich korzystniejsze, dlatego korzystają z niego chętniej. Kodeks pracy daje tutaj bowiem dowolność, osoba zatrudniająca może, ale nie musi wypłacić wynagrodzenie za nadgodziny. Może oddać pracownikowi wolne. I tak aktualnie postępuje zdecydowana większość pracodawców. Faktem jest, że wielu pracowników wolałoby jednak wynagrodzenie.
 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2021 Manate eCenter. All Rights Reserved