ISO oznacza Międzynarodową Organizację Normalizacyjną, a jej określenie wywodzi się z angielskiego wyrażenia International Organization for Standardization. Decydującym celem tej organizacji jest jednoczenie krajowych organizacji normalizacyjnych, powinno się też wspomnieć, że ISO jest organizacją pozarządową. Intrygującą informacją niechybnie jest to, że tytuł ISO nie jest skrótem – jest to urzędowa nazwa, która została ochoczo zaakceptowana podczas konferencji założycielskiej, albowiem jest ona prosta do wymówienia a także łatwa do zapamiętania.

Iso 9001
Autor: Biblioteca de la Universidad de Zaragoza
Źródło: http://www.flickr.com
Organizacja ISO – idź do serwisu – została założona w Londynie w 1946 roku w ciągu jednej konferencji. Na konferencji tej sprzymierzyły się dwie przeróżne organizacje, pierwszą z nich była Międzynarodowa Federacja Narodowych Stowarzyszeń Normalizacyjnych zaś drugą Komitet Koordynacyjny Narodów Zjednoczonych do spraw Standardów. W konferencji tej brało udział dużo przedstawicieli przeróżnych państw i miała ona całkiem burzliwy, jednakże na pewno niesłychanie interesujący przebieg. Swoją oficjalną działalność ISO poczęło 23 lutego 1947 roku.

Obecnie możemy wymienić bardzo wiele różnorodnych norm ISO (przeczytaj na stronie). ISO ustanawia dziś normy w każdej dziedzinie życia, w związku z tym możemy wyszczególnić ich istotnie ogromnie wiele. Pośród wielu rozlicznych norm możemy między innymi wyszczególnić normę Iso 50001 (tutaj) lub też iso 27001, która jest normą dotyczącą bezpieczeństwa informacji (wejdź na stronę). Co więcej współcześnie wyróżnia się dodatkowo normę ISO 9407, która odpowiada za rozmiar obuwia, a także normę ISO 9000, jaka należy do rodziny norm od zarządzania jakością.

Normy HACCP
Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com
Pośród norm odnajdziemy również normę ISO 14001, która jest odpowiedzialna za kierowanie otoczeniem, normę ISO 8601, jaka dotyczy zapisu daty oraz czasu czy także normę ISO 5800, która dotyczy ścisłości filmów fotograficznych. Jak więc widać, norm tych jest istotnie niezmiernie dużo i rzeczywiście dotyczą one praktycznie każdych sfer naszego aktualnego życia.
 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2021 Manate eCenter. All Rights Reserved