W czerwcu a później we wrześniu najczęściej następują dwie fale masowego składania CV do przeróżnych zakładów pracy. Zwykle są to CV studentów lub świeżo upieczonych magistrów i licencjatów, które nie mają zbyt rozbudowanego działu „doświadczenie zawodowe”. Jak zbudować dobre CV i otrzymać wymarzoną, pierwszą poważną pracę?

CV
Autor: See-ming Lee
Źródło: http://www.flickr.com
Podczas kilku lat studiów młodzi ludzie wykonują zwykle bardzo dużo prac, by zarobić pieniądze na swoje zachcianki, akademik czy mieszkanie i przyjemności albo aby podreperować finanse płynące ze stypendium lub od rodziców. Lecz wreszcie przychodzi ten moment, w którym kończą swoja naukę i starają się o pracę zgodną ze zdobytym wykształceniem. Żeby rozesłać albo roznieść dokumenty aplikacyjne, trzeba je oczywiście najpierw napisać. Zaczynamy od rzeczy bardzo ważnej – dokładnego zaplanowania jego poszczególnych elementów – jeżeli nasze zdobyte doświadczenie w branży, do której uderzamy, nie jest zbyt wielkie, musimy wykazać się tym, co robiliśmy w trakcie studiów i co pomogło nam się trochę obyć z pracą oraz różnymi obowiązkami. Oczywiście w sieci znajdziemy mnóstwo gotowych szablonów różnego rodzaju CV. Czy warto po nie sięgać? I tak, i nie. Tak, ponieważ mając gotowca możemy się zainspirować i podejrzeć, jak napisać CV, lecz nie warto wykorzystywać całości dokonując jedynie drobnych zmian, bo cenione są CV oryginalne i niewykluczone, że na biurku przyszłego szefa znajdzie się dużo tego typu dokumentów, jakie zleją się w jedno – przeczytaj.

Pierwsza praca bardzo często rzutuje na naszą przyszłość (w końcu to zawsze jakaś pozycja w kolejnym CV), dlatego naprawdę warto się postarać i wykreować dla siebie najlepszą wizytówkę. Dobre CV jest przemyślane, czytelne, uwypukla to, czym zajmowaliśmy się wcześniej i na co pracodawca powinien zwrócić szczególną uwagę. Nasze dokonania, nasza wiedza i kompetencje powinny być spójne, warto pilnować również hierarchii. Część szkoleń (sprawdź szkolenie: FranklinCovey efektywna komunikacja szkolenie) lub konferencji, które wymieniamy, może być nieistotna dla stanowiska, na które aplikujemy, lecz może być ważna dla całokształtu naszej sylwetki, bo podkreślają konsekwencję, z jaką na przykład studiowaliśmy pewien temat. Dobrze jest graficznie wyróżnić niektóre części CV, używać punktorów zamiast jednolitego tekstu, natomiast połączenie (zobacz oferty kredytów konsolidacyjnych) różnych krojów czcionek a do tego kolorów i pogrubień może być lekką przesadą. A czego na pewno nie można pominąć w CV? Oczywiście części podstawowej – danych osobowych i kontaktowych. Drugie miejsce to doświadczenie zawodowe i informacje o wykształceniu. Jeśli posiadamy dodatkowe umiejętności – warto je wymienić po wykształceniu. Na ostatnim miejscu powinny znaleźć się nasze zainteresowania. Warto pokazać się z naprawdę dobrej strony i w zainteresowaniach umieścić coś niebanalnego, co pokaże naszą ciekawą osobowość. Literatura i film to czasem za mało, żeby ktoś uznał nas za wartościowych i żebyśmy zasilili konkretny zespół – zobacz tutaj.

ciężka praca w biurze
CV w rękach przyszłego szefa znajduje się średnio 2 minuty. Pomyślmy o tym konstruując nasze CV, by te 2 minuty wykorzystać jak najlepiej i zaskoczyć osobę „po drugiej stronie”. Pomimo, że właśnie kończymy studia i „doświadczenie” nie będzie obszerne, ogólnie dopracowane dokumenty rekrutacyjne będą naszą wizytówką. Dobrze zaprojektowane CV pozwala pozytywnie wyróżnić się w morzu konkurencji.
 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2021 Manate eCenter. All Rights Reserved