Ogólnie wiadomo, że nie każdy rodzic przekazuje swoim dzieciom wiedzę z zakresu finansów osobistych i finansów przedsiębiorstw. Aby młodzież posiadała życiową wiedzę, wprowadzono do podstawy programowej szkół średnich lekcje przedsiębiorczości. Czy był to dobry pomysł?

pieniądze

Autor: superscheeli
Źródło: http://www.flickr.com
Czy wiedza uczniów jest teraz większa, a to spowoduje, że będą bardziej świadomymi konsumentami? Czy zrozumieją funkcje pieniądza? Czy dzięki większej wiedzy z pełną świadomością wybiorą profil studiów, miejsce pracy albo czy zdecydują się na otwarcie własnej działalności gospodarczej i pracę na własny rachunek? Bardzo dużo osób uważa, że na samo pojęcie przedsiębiorczości składa się wiele czynników. Trudno także nauczyć się tego z dnia na dzień, bo chodzi tu w końcu o umiejętności miękkie, których nabywanie nie zawsze idzie szybko.

Jeśli tematyka, która została zaprezentowana w tym artykule jest godna Twej uwagi, to oprócz tego zobacz link w serwisie (www.polisy.de/adwokat-o8).

Wiele osób uważa również, że bycie przedsiębiorczym to nie konkretne, wyuczone zachowania, ale głównie talent, życiowa zaradność i – kolokwialnie mówiąc – „obrotność”.

Ale z drugiej strony patrząc – wyjaśnienie nieznanych dotąd zagadnień części uczniów z pewnością otworzy oczy na sprawę, o której nie mieli wcześniej pojęcia. Program zakłada, że po zajęciach z tego przedmiotu, młodzież będzie bogatsza o wiedzę z zagadnień gospodarczych i ekonomicznych. Poznają najpierw lepiej swoją osobowość, swój charakter, nastawienie do życia, potem poznają tematy związane z codziennym życiem w państwie, które znają ze swojego doświadczenia, ale i te, z których mogli sobie dotąd całkowicie nie zdawać sprawy: funkcje pieniądza , płacenie podatków, „bezpłatne” instytucje państwowe, działanie banków i innych instytucji finansowych. Na pewno znajdzie się też miejsce na pogadankę o zarządzaniu domowymi finansami i o mądrych sposobach oszczędzania pieniędzy.

Gotówka na opłaty

Autor: eFile.com
Źródło: http://www.flickr.com
Kolejna działka uświadamia, co należy zrobić, by stać się właścicielem firmy i jak dobrze prowadzić swój biznes, aby był dochodowy. Czym są faktury VAT, kto płaci VAT, a jakie instytucje są z jego płacenia zwolnione. Kolejne zagadnienia powiązane są z różnymi formami zatrudnienia, typami umów i objaśniają takie pojęcia, jak na przykład umowa o pracę, umowa zlecenie, kontrakt menadżerski, umowa franczyzowa itp. Wygląda na to, że same zajęcia wydają się być bardzo mądre i z pewnością poszerzą wiedzę na kluczowe zagadnienia, jednak bardzo dużo zależy od sposobu, w jaki są prowadzone i czy licealiści otrzymują suche fakty i długą listę definicji do wkucia, jak: „faktury VAT”, „umowa franczyzowa”, „podatki”, czy może będzie zdobywać wiedzę w sposób atrakcyjny, zapamiętywać ją na długo, a potem będzie ją stosować w dorosłym życiu.
 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2022 Manate eCenter. All Rights Reserved