Każde nowoczesne przedsiębiorstwo będzie dążyło do tego, aby sprzedać jak najwięcej swoich produktów i usług. Metod na to jest sporo, część firm idzie idą w stronę zdobycia jak największej liczby nowych odbiorców, zupełnie się nie przejmując tym, czy będą lojalni, za to inne właśnie na tę lojalność stawiają jako podstawową rzecz. Sporo można się spierać, która koncepcja będzie odpowiedniejsza, każda z nich będzie miała swoich przeciwników i zwolenników.

praca w agencji marketingowej

Autor: Open Knowledge Foundation Deutschland
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli jednak będzie się myślało o dłuższym rozwoju i pozyskaniu odpowiedniej części rynku, to jednak budowanie właściwych relacji z klientami i pozyskanie ich lojalności ma zdecydowanie większe znaczenie. Jak wykazują najróżniejsze badania (przejdź do serwisu) marketingowe , klienta łatwo można zachęcić, lecz dużo trudniej utrzymać. Jeżeli jednak to się uda, to da to firmie dużo więcej korzyści, niż nawet bardziej liczne grono kupujących, jacy skusili się jednorazowo na ofertę firmy, lecz z powodu niezadowolenia z obsługi albo samego produktu na drugi raz się nie zdecydowali.

e-marketing

Autor: Rafiq Phillips
Źródło: http://www.flickr.com
Satysfakcja i zadowolenie konsumentów są bardzo ważne przede wszystkim podczas budowania reputacji firmy i planowaniu długofalowych relacji. Jak się bowiem okazuje, klienci w wielu przypadkach dzielą się negatywnymi i pozytywnymi odczuciami, i to, jak będą oceniać daną firmę ma spore znaczenie dla jej ogólnego wizerunku. Dlatego też coraz częściej wykorzystuje się różne metody w celu ocenienia satysfakcji i lojalności klientów, badania poziomu sprzedaży czy też opinii o usługach i produktach. Coraz bardziej powszechne są przykładowo badanie secret klient klientów, dzięki którym można zdobyć dużą wiedzę. Badania takie wykonywane są wieloma różnymi sposobami. Niezwykle popularne są na przykład rozmaite ankiety i formularze, często wykorzystuje się również wywiady grupowe i bezpośrednie. Podczas nich klienci udzielają informacji na zadane pytania, ale również informują o swoich odczuciach i spostrzeżeniach. Jeżeli firma zechce wyciągnąć na podstawie przeprowadzonych badań odpowiednie wnioski, to z pewnością przyniosą one spore korzyści.
 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2022 Manate eCenter. All Rights Reserved