Jak praca marzeń to która? No jak najbardziej, ażeby sporo płacili, było mało stresu, ażeby można było się rozwijać, a ludzie w pracy przyjaźni. Taka praca zdaje się rzeczywiście ciekawa, lecz czy jest realna? Według Amerykanów zawodem, jaki spełnia wszystkie te wskaźniki jest aktuariusz. Czy tak jest?

aktuariusz
Autor: Friends Life
Źródło: http://www.flickr.com
Od razu warto przyznać, że nie istnieje takie pojęcie jak praca marzeń, bo świat jest za bardzo złożony, a nasze osobowości, umiejętności i preferencje za bardzo różnorodne, aby tak łatwo to podsumować. Jedna osoba będzie się korzystniej prezentowała w danej dziedzinie, kolejna w innej, to naprawdę nie taki prosty temat, jak się niektórym zdaje. Tak samo jest z pracą aktuariusza, nie każdemu będzie odpowiadał jej tryb, charakter i inne czynniki. Już w 2013 jeden z amerykańskich magazynów zajmujących się rynkiem pracy opublikował ranking dwustu zawodów, jakie są najbliżej charakterystyki „pracy marzeń”. Znajdują się tam bardzo różnorodne profesje, takie jak, inżynier oprogramowania, inżynier biomedyczny czy planista finansowy.

warto dowiedzieć się więcej
Autor: Brad Einarsen
Źródło: http://www.flickr.com

Pierwsze miejsce zostało jednak zostawione dla aktuariusza. A jak to prezentuje się w Polsce, w kraju gdzie większość ludzi nie wie nawet, że istnieje taka profesja? A jak nawet słyszeli, to nie zdają sobie sprawy, czym ów specjalista się trudni? Coraz mniejsza ilość osób podchodzi do swojej pracy jako jedynie do profesji zarobkowej. Niemal tak samo, a może i bardziej ważny jest sens wykonywanego zawodu, bo to gwarantuje spełnienie zawodowe. Czym w sumie zajmuje się aktuariusz? Aktuariusz to fachowiec w dziedzinie matematyki ubezpieczeniowej, finansowej i statystyki, jak więc łatwo zauważyć zawód ten przypadnie do gustu osobom, które lubią i komfortowo się czują w tematyce przedmiotów ścisłych.

Ogólnie akcjonariusz związany jest z branżami jak ubezpieczenia, reasekuracja i plany emerytalne (na przykład, rezerwy emerytalne). W zakładzie ubezpieczeń spoczywa na nim wycena różnych zobowiązań wobec klientów. Musi też brać udział w konstruowaniu produktów, tak, by poziom rezerw czy kolejne przepływy pieniężne skutecznie zabezpieczyły poszczególne zobowiązania. Ażeby zostać aktuariuszem w Polsce powinniśmy spełnić kilka warunków (tutaj dowiesz się więcej: ciekawie opisane w linku). Najbardziej istotne to zdać z pozytywnym wynikiem egzaminy aktuarialne. Na pytanie więc, czy profesja ta w Polsce jest tak rozpoznawalna, jak w Ameryce można z pewnością odpowiedzieć że nie. Nie, u nas ta dziedzina dopiero raczkuje, ale już widać, jaka to ciekawa branża.
 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2020 Manate eCenter. All Rights Reserved