Chociaż aluminium bez problemu możemy łączyć z większością innych metali, najbardziej korzystnie za pomocą klejenia lub mechanicznego zamocowania, to taka czynność, jak spawanie aluminium wymaga umiejętności i stosowania właściwych praktyk. W trakcie spawania łukowego aluminium z różnorodnymi metalami, na przykład ze stalą lub miedzią, tworzą się dosyć kruche związki międzymetaliczne.

Spawanie stali
Autor: U.S. Army Corps of Engineers
Źródło: http://www.flickr.com

Aby temu przeciwdziałać stworzono specjalne techniki, dzięki którym oddzielić możemy inne metale od roztopionego aluminium podczas procesu spawania łukowego. Jakie więc mamy na to metody? W sumie istnieją dwa, jednym z tego rodzaju są przejściowe wkładki bimetaliczne, drugą powlekanie innego materiału jeszcze przed spawaniem. Zacznijmy od pierwszego ze sposobów, od przejściowych wkładkek bimetalicznych. Dostępne są w sprzedaży różnorodne przejściowe materiały bimetaliczne do łączenia z aluminium z takimi materiałami, jak stal nierdzewna czy miedź. Takie wkładki są elementem materiału, w których część aluminiowa już złączona jest z innymi materiałem.

Najczęstsze sposoby, jakie się stosuje to walcowanie czy zgrzewanie wybuchowe. Należy pamiętać, aby zachować ostrożność, ażeby nie dopuścić do przegrzania wkładek w czasie spawania, gdyż może to stworzyć powstanie kruchych związków międzymetalicznych. Właściwie jest początkowo przyspawać aluminium do aluminium.

Jeżeli ten wpis Cię zainteresował, to wejdź na ten odnośnik – znajdziesz tam użyteczny portal (http://multitech-wroclaw.pl/), który z pewnością uznasz za ciekawy.

Przejściowe wkładki bimetaliczne są dosyć znaną metodą połączenia aluminium ze stalą, dosyć często używaną do tworzenia doskonałej jakości połączeń spawanych w budownictwie. Inną z metod jest powlekanie innego materiału przed spawaniem. Żeby uprościć spawanie łukowe stali z aluminium, trzeba ja wcześniej czymś pokryć.

Intryguje Cię skąd czerpiemy wiedzę na zawarty w naszym wpisie temat? Zapraszamy więc do kolejnej witryny – tam oczekuje na Ciebie ekstra źródło (https://www.normbud.pl/kategorie/technika-ppoz/hydranty-wewnetrzne/stojak-hydrantowy-sh-75/).

Możemy powlekać stal aluminium. Odmiennym sposobem jest powlekanie przez zanurzenie albo lutowanie aluminium do powierzchni stali. Więcej informacji: sprawdź.

praca przy spawaniu
Autor: NAVFAC
Źródło: http://www.flickr.com

Taki pokryty element możemy spawać z elementem aluminiowym, jednocześnie należy uważać, ażeby nie nadtopić łukiem stali. Podczas spawania korzystnie stosować technikę kierowania łuku na element aluminiowy, umożliwiając spływanie stopionego aluminium z jeziorka spawalniczego, prosto na stal powleczoną aluminium. Można także złączyć aluminium ze stalą powlekając powierzchnię stali lutem srebrnym. W takiej sytuacji połączenie jest spawane przy pomocy stopu aluminium. Trzeba jednocześnie uważać, żeby nie przepalić warstwy buforowej lutu srebrenego. Jeżeli nie czujemy się na siłach do takiego spawania warto zatrudnić fachowca, który świadczy różne usługi spawalnicze.

 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2021 Manate eCenter. All Rights Reserved