W konstrukcjach które podlegają spawaniu, zamiast standardowej stali jakościowej stosuje się stal o zwiększonej wytrzymałości na rozciąganie, gdyż będzie pozwalać to na wykonywanie elementów o mniejszych przekrojach, a co za tym idzie – o zmniejszonej masie. Jest to powiązane z wysoką wytrzymałością na obciążenie statyczne oraz z dużymi odpowiednimi naprężeniami.

Spawacz
Autor: Aiko, Thomas & Juliette+Isaac
Źródło: http://www.flickr.com
Najważniejszym aspektem, na jaki musimy patrzeć przy spawaniu stali wysokowytrzymałych drobnoziarnistych, ulepszanych w sposób cieplny oraz termomechanicznie walcowanych, jest zachowanie reżimu technologicznego w czasie przeprowadzenia prac montażowych i spawalniczych . Rozumiemy przez to odpowiedzialne podejście do tego rodzaju tworzyw na każdym etapie – zaczynając od przygotowania produkcji (przygotowanie elementów, czystość metaliczna), przez precyzję montażową z właściwymi naddatkami spawalnymi, jak również usztywnienia związane z montowaniem do spawania (istotne, żeby nie uszkodzić nawierzchni detali), aż w końcu po sam proces spawania,przeprowadzany przeważnie wielościegowo, w celu zapewnienia odpowiedniej energii liniowej spawania (proces spawania, a wcześniej także sczepiania, uprzedzony musi być właściwym podgrzewaniem wstępnym, aby zagwarantować odpowiedni czas chłodzenia).

Praca spawacza
Autor: NAVFAC
Źródło: http://www.flickr.com

Odpowiednio przeprowadzony proces spawania dla tychstali pozwala na uzyskanie dobra odporność (i udarność) przyłączy spawanych dla elementów maszyn i urządzeń, które zaplanowane z użyciem naprawdę trwałych tworzyw, pozwalają na tworzenie znacznie mniej ważących, ale i unoszących coraz to cięższe obciążenia, konstrukcji. Do spawania powinno się używać tylko blachy po obróbce strumieniowej. Krawędzie zespawane, które po obróbce strumieniowej będą wypalone, należy jeszcze oczyścić ze zgorzeliny.

Elementy staliwne, kute i palone o ogromnej masie przed procesem spawania należy podgrzewać „miękkim płomieniem” w równy sposób i stale, a w trakcie procesu spawania należy podtrzymywać temperaturę.

Niezbędna będzie Ci ciekawa kwestia (https://www.zaciskihamulcowe.pl/gwarancja/) na ten temat? Szczegółowych postów szukaj na naszej kolejnej stronie. Miłej lektury!

Także przy dokładnym spawaniu tego typu części z cieńszymi blachami całościowa strefa polub ten adres http://hmlnosewicz.plspawania, tzn. tez blachy w odstępie min. 100 mm należy na początku podgrzać. Zaciekawiony? Te i inne informacje można przyswoić na różnorodnych kursach, jak szkolenia spawaczy.

 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2021 Manate eCenter. All Rights Reserved