W naszym państwie istnieje taka jednostka jak ZUS. Są tam odprowadzane różnego typu składki. Ale nie każdy się orientuje, jakie. Czemu? Bo gdy jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę, to pracodawca się wszystkim zajmuje.

Od pensji odciągana jest nam miedzy innymi zus składka zdrowotna . Oczywiście, jeśli brak nam pracy, albo pracujemy na umowach tzw. „śmieciowych” to można wziąć pod uwagę dobrowolne składki. W takiej sytuacji zus składka wylicza się odrobinę inaczej niż ta, kiedy jesteśmy ubezpieczeni z zakładu pracy.

Zaciekawiły Cię wątki opracowane w tym wpisie? Na pewno spodoba Ci się także dodatkowe czytanie. Nie czekaj więc i przejdź do następnej strony.

Gdy trudno nam się w tym wszystkim połapać i nawet wiadomości znajdujące się na stronie internetowej ZUS-u niewiele nam mówią, to można wybrać się do siedziby Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w mieście powiatowym, pod które należymy i tam otrzymamy wszystkie potrzebne wiadomości. To idealne rozwiązanie, bo inaczej będziemy się motać w zawiłościach przeliczeń i nie zyskamy pewności, czy opcja z ubezpieczeniem się w ZUS jest faktycznie dla nas najlepsza. Może okazać się, że składki są zbyt wysokie i lepiej będzie samemu odkładać pieniądze na koncie oszczędnościowym, ale tego typu decyzje to indywidualna sprawa.

Odliczanie od podatku

podatek

Autor: GotCredit
Źródło: http://www.flickr.com

Czasem myślimy o tym, czemu tak dużo osób zamiast paragonu bierze w różnych sklepach bierze jeszcze fakturę. A to wszystko jest związane z tym, że mogą tym osobom należeć się odliczenia od podatku. Bywa, że nawet nie zdajemy sobie sprawy, ale możemy niektóre produktów z naszych zakupów po prostu odliczyć. Warto, więc się tym zainteresować, bo w takiej sytuacji dostaniemy zwrot z ZUS (zobacz badania lekarskie pracowników)-u. A wszyscy wiemy, że każdy wolałby otrzymywać pieniądze z ZUS-u zamiast dopłacać, bo i tego typu sytuacje mają miejsce. Rozliczenie to obowiązek tych, którzy przekroczyli kwotę minimalną.

Kwota ta jest różna co roku o parę złotych, dobrze, więc sprawdzać jak to jest każdego roku. Poza tymgdy wypełniamy PIT musimy nie zapominać, żeby wypełnić ten odpowiedni. Oczywiście tak samo jak w przypadku wątpliwości dotyczących ze składkami ,też w przypadku odliczeń od podatku można wybrać się po informacje do ZUS-u. Możemy też znaleźć księgową, która powie nam, co i jak. Dzięki temu otrzymamy informacje, na co powinniśmy wziąć faktury, co będzie można odliczyć w danej sytuacji. A to rzeczywiście istotne, bo gdy możemy otrzymać jakieś pieniądze to, czemu niby mielibyśmy z tego zrezygnować.
 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2022 Manate eCenter. All Rights Reserved