W dużych firmach jest wyraźny podział między pracowników biurowych i od księgowości. Każda z takich osób ma ściśle wyznaczony zakres obowiązków i kompetencji, i jeśli któraś ze spraw będzie poza nie wychodzić, to będzie przekazywana innemu pracownikowi. Czasami taki łańcuszek odpowiedzialnych za załatwienie danej sprawy pracowników może wynosić nawet kilka, a konsekwencją tego może być załatwianie nawet prostych rzeczy przez długi okres czasu. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w niewielkich firmach, zatrudniających niewielką ilość pracowników.

podatek
Autor: Wilson Hui
Źródło: http://www.flickr.com
Z czego większość z nich to są handlowcy czy magazynierzy, a sprawami biura zajmuje się tylko jedna osoba. Jednak w praktyce zakres obowiązków takiego pracownika będzie dużo szerszy, niż tylko zajmowanie się listami i łączenie rozmów. Oprócz spraw typowo biurowych osoby na takim stanowisku muszą mieć dobre rozeznanie w aktualnych przepisach księgowych i kadrowych, powinny też wiedzieć jak przygotować podatek (czytaj też wezwanie do zapłaty), jak napisać pozew do sądu czy policzyć odsetki od wpłat po terminie – jak napisać pozew do sądu.

Bierze się to z tego, że niewielkie firmy po prostu nie mają możliwości zatrudnienia kilku osobnych osób do prowadzenia księgowości i obsługi biura. Księgowe sprawy najczęściej wykonuje biuro rachunkowe, któremu trzeba przekazać wszystkie faktury sprzedaży, faktury kosztowe i wszystkie inne rzeczy które mają wpływ na podatki. Lecz czasami pracownik
finanse

firmy i tak musi się w sprawach księgowych orientować, poznać kalkulator podatkowy i wiedzieć jak się liczy pewne rzeczy – Poradnik (zobacz poradnikprzedsiebiorcy) Wfirma. Przykładem takich obowiązków może być ściąganie zobowiązań od klientów.

W tym przypadku trzeba przygotować dłużnikom wezwania do zapłaty, na których dokładnie się przedstawi odsetki podatkowe, wysłać je i później monitorować ściąganie tych długów – odsetki podatkowe. Bardzo przydatna jest również ogólna wiedza w tematach kadrowych. Często pracujący na samodzielnych stanowiskach pracownicy biurowi zarządzają dostarczanymi zwolnieniami chorobowymi i wnioskami urlopowymi, więc też muszą mieć orientację w tej tematyce.

 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2021 Manate eCenter. All Rights Reserved