Jednym z najdawniej używanych przez człowieka materiałów jest zwykłe szkło. Ludzie mają z nim do czynienia już od wielu tysięcy lat, w naturze szło można było znaleźć w miejscach gdzie uderzały pioruny czy w pobliżu wulkanów. W końcu nauczyli się je produkować, a setki lat doskonalenia techniki dało to, co obecnie mamy, czyli dziesiątki odmian i rodzajów szkła. Najbardziej popularne i najczęściej wykorzystywane jest zwykłe szkło okienne. Jest ono stosunkowo tanie, gwarantuje wystarczające termiczne i wytrzymałościowe materiały, i jest podstawowym materiałem używanym właśnie przy produkcji okien.

Minusem tego rodzaju szkła będzie to, że po rozwaleniu tworzy niebezpieczne, ostre krawędzie, z tego też powodu zarówno podczas jego obróbki jak i codziennym użytkowaniu należy uważać. Wady tej nie będzie miało szkło hartowane, zrobione w wyniku ogrzania a następnie szybkiego ochłodzenia tafli szklanej. Dzięki temu zmienia się wewnętrzna struktura, dając duży poziom wytrzymałości na mechaniczne uszkodzenia.

Jeśli interesuje Cię ciąg dalszy marzysz o drewnianych schodach w domu tego wpisu zapraszamy do kolejnego tekstu, który znajduje się pod poniższym linkiem. Tam rozwieją się wszelkie Twoje wątpliwości.

Ten rodzaj szkła cieszy się ogromną popularnością w budownictwie, niezwykle elegancko wyglądają przykładowo szklane schody, balustrady czy daszki ochronne nad drzwiami.

szkło
Źródło: http://www.flickr.com

Inną odmianą szkła bardzo bezpiecznego i odpornego na uszkodzenia mechaniczne jest szkło laminowane. Laminowanie szkła polega na tym, że między dwoma taflami ze szkła jest umieszczona cienka folia (zapoznaj się ze szczegółami). Po złączeniu całości trudno nawet zobaczyć, że element składa się z trzech warstw, a jego parametry ukazują się w pełnej krasie dopiero wtedy, jak coś się zdarzy. Przedmioty wykonane z laminowanego szkła nie będą się rozpadać na drobne części, a pozostają sklejone z folią, dzięki czemu są dużo bardziej bezpieczne przy jakiś wypadkach.

Poza typowymi zastosowaniami w oknach samochodów czy domów jest również często stosowanym materiałem do dekoracji. Do dekoracji stosuje się na przykład szkło grawerowane (czytaj więcej). Grawery wykonuje się za pomocą nowoczesnych laserów, umożliwiających tworzenie precyzyjnych i dokładnych wzorów, a poza płaskimi taflami coraz częściej technika technika diamentowa Wrocław ta stosowana jest przy różnorakich kieliszkach, butelkach czy wazonach.
 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2021 Manate eCenter. All Rights Reserved