Osoby prowadzące własną działalność gospodarcza vat naturalnie muszą przestrzegać wielu licznych norm prawnych, które dotyczą różnych zagadnień. Bezspornie każdy przedsiębiorca musi regularnie rozliczać się z Urzędem Skarbowym oraz na przykład dbać o obowiązek podatkowy vat, bo opłacanie podatków jest obowiązkiem wszelkiej prawnie działającej firmy albo też przedsiębiorstwa.

Obowiązek podatkowy
Autor: SuperTowTrucks Blog
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli biznesmen wiedzie aktywność, w jakiej angażuje pracowników to musi również przestrzegać norm połączonych z prawem pracy, między innymi zasad wyznaczających okres pracy. Tradycyjny czas pracy wynosi 8 godzin, w poniektórych specjalizacjach istnieje również układ 12 godzinny, niemniej jednak pracownicy, jacy pracują w systemie 12 godzinnym mają dodatkowo inny układ dni wolnych od pracy. Niekiedy jednakże zdarza się tak, że pracodawca chce, aby pracownik (zobacz umowa o pracę na czas nieokreślony) został w pracy dłużej, są to tak zwane nadgodziny. I tu należałoby zadać sobie znaczące pytanie – czy pracownikowi przysługuje wolne za nadgodziny? A być może należy mu się ponadplanowe honorarium? Czytaj też .

PracownikPracownik (zobacz tutaj), który pracuje na nadgodziny ma obowiązek pozyskać z tego tytułu wynagrodzenie. Wedle określonych norm prawnych osoba, jaka pracuje na nadgodziny powinna pozyskać (oprócz zwyczajnego wynagrodzenia) dodatek w wysokości 100 procent wynagrodzenia za pracę, jaka przypada nocą i w dni wolne od pracy (niedziele, święta). Niemniej na wniosek pracownika chlebodawca zdoła też użyczyć mu dni wolnych zamiast za przepracowane nadgodziny. Jeśli pracownik otrzymuje dni wolne za nadgodziny to nie przysługuje mu już dodatkowe honorarium z urzędu przepracowanych nadgodzin.

Warto podobnie wspomnieć, że udzielenie czasu wolnego w miejsce za nadgodziny powinno zajść do końca okresu rozliczeniowego, mało tego okres wolny niesie o połowę więcej przepracowanego na nadgodzinach okresu. Naturalnie udostępnienie pracownikowi czasu wolnego w zamian za nadgodziny w żadnym przypadku nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia, które pracownik dostaje za kompletny miesiąc pracy. Czytaj też
 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2021 Manate eCenter. All Rights Reserved