
Wierzytelność z tytułu rachunku bankowego zajęta jest do wysokości żądania głównego razem z odsetkami jak też wszelkimi wydatkami powstałymi w przebiegu postępowania i egzekucji. Jeśli na rachunku bankowym mieści się kwota przewyższająca sumę zajęcia, firm (polecamy https://www.forsel.pl/kredyty-dla-firm/kredyt-pod-kontrakt) spienięży dłużnikowi nadwyżkę. Zajęciu nie podlegają sumy określone na pokrycie kredytu bankowego, ewentualnych opłat stałych za prowadzenie rachunku, sum określonych na pokrycie powstałego debetu. Co więcej nie podlegają zajęciu kwoty wypłacone trasatowi za wynagrodzenie za pracę, podatki oraz inne podatki publiczne.
W praktyce bywa, że kwota wynagrodzenia za pracę dłużnika już po potrąceniu, zajmowana jest na rachunku bankowym. Bywają zatem sytuacje, iż 100 % uposażenia dłużnika podlega egzekucji. W podobnym razie u chlebodawcy trasat może złożyć deklarację z wnioskiem o wypłatę potrąconego uposażenia do rąk własnych, po czym skierować prośbę do komornika o umorzenie egzekucji w obszarze wynagrodzenia za pracę znajdującego się na rachunku .
W każdym przypadku korzystna być może ugoda z dłużnikiem. W przypadku gdy z dłużnikiem nie można się dogadać, pozostaje giełda długów na jakiej możemy nasze wierzytelności sprzedać.