Jeszcze do niedawna uważano, że w biznesie nie istnieje takie słowo jak: lojalność. Lec okazuje się, że pozyskanie nowego klienta jest kilkakrotnie droższe niż utrzymanie dotychczasowych, toteż przedsiębiorstwa coraz chętniej decydują się na wszelkie strategie marketingowe, np. marketing partnerski. Jego najważniejszym założeniem są relacje z klientami – ich utrzymanie i umacnianie.

MarketingMarketing (zobacz segmentacja marketingowa) tradycyjny skupia się na sprzedaży produktu, marketing relacji – na odbiorcy. Dzięki temu buduje się lojalność oraz zaufanie firmy, czyli umożliwia długoterminową współpracę. Aby zatrzymać klienta należy zapewnić mu uzyskanie korzyści, np. oferując korzyści finansowe: promocje lub gratisy. Zasadniczą rolę odgrywa też systemy lojalnościowe. To w dzisiejszych czasach jedno z najprężniej rozwijających się narzędzi wspomagających biznesowe działania firm. Programy lojalnościowe opierają się na różnych zasadach, lecz powszechnie stosowaną formą korzyści są produkty oferowane za punkty. Tego typu wynagrodzenie stosują między innymi sieci hipermarketów.
Program lojalnościowy
Źródło: www.spiceupyourblog.com

Dlaczego firmy powinny wprowadzić program lojalnościowy? Oczywistym powodem jest chęć skłonienia na konsumentów do skorzystania z oferty firmy, zwiększenia częstotliwości robienia zakupów lub podtrzymania dobrych relacji z daną marką. Dobrze przemyślany program lojalnościowy gwarantuje wzrost zysków ze sprzedaży, a to najważniejsza korzyść. Pozwala też na zbudowanie bazy klientów, którzy dostarczą wiadomości o swoich przyzwyczajeniach konsumenckich, co z perspektywy firmy jest wiedzą niezwykle wartościową. marketing (zobacz doradztwo marketingowe)

Międzynarodowe sieci hipermarketów, wykorzystując dane o produktach nabywanych przez ich klientów, wysyłają im specjalne promocje spersonalizowane na bazie historii zakupów. Klient otrzymuje więc oferty promocyjne dostosowane do swoich potrzeb. Zwykle oferowanie uczestnictwa w programie lojalnościowym sugerowane jest tym konsumentom, którzy już kojarzą markę oraz są jej klientami. Utwierdza to ich w przekonaniu, iż zaufanie, jakim darzą daną firmę jest doceniane.
 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2021 Manate eCenter. All Rights Reserved