Tajemniczym Klientem może być każdy z nas. Najbardziej istotne to dokładnie obserwować otaczający świat, aby właściwie ocenić sytuację, pamiętać jak najwięcej szczegółów oraz wyciągać właściwe wnioski w trakcie pobytu w odwiedzanym miejscu.

Sklep z akcesoriami do kuchni
Autor: Dinner Series
Źródło: http://www.flickr.com
Taka metoda polega na wykonaniu ukrytej obserwacji jakości obsługi w konkretnych placówkach handlowych. Możemy skontrolować banki albo sklepy, lecz także salony albo miejsca sprzedaży. Jakaś osoba wciela się w rolę typowego klienta firmy, a celem kontroli jest poznanie rzeczywistego poziomu jakości obsługi. Oznacza to, że osoba przeprowadzająca badanie nie pokazuje swojej rzeczywistej roli. Tajemniczy klient (więcej na stronie), zwany jest także audytorem, po odbyciu wizyty w konkretnym sklepie, wypełnia specjalnie skonstruowany kwestionariusz, gdzie powinien zapisać własne spostrzeżenia oraz komentarze. Przez to można sprawdzić, czy nawiedzona placówka działa dobrze i fachowo.

To badanie satysfakcji klientów ma spory wpływ na ocenę danej marki, gdyż w wypadku potknięć oraz niedociągnięć firma może starać się polepszyć poziom usług, przez co skorzystają odwiedzający. Do realizowania takiej polityki stosowane są również inne badania marketingowe, jednak jak jest to widoczne dziś – tajemniczy klient (serwis) to metoda bardzo dobra. To badanie robione jest wedle scenariusza, który mówi co będzie podlegało obserwacji w sklepie, jak również jak audytor musi się zachowywać. Niezmierne istotnym elementem takiej kontroli jest odbycie rozmowy handlowej według dostarczonych wytycznych. Więcej na

Centrum handlowe
Autor: Prayitno/ more than 1.5 millions views: thank you!
Źródło: http://www.flickr.com
Co będzie przedmiotem rozmowy zależy od typu audytu. Przed pójściem na badanie audytor wyposażony jest w materiały edukacyjne, które są konieczne do realizacji obserwacji. Sprawdzana jest również jego wiedza w dziedzinie szczegółów audytu. Audytorzy są wytypowanymi do tego typu czynności pod kątem ich cech społeczno-demograficznych, w taki sposób żeby stanowili grupę odpowiadającą profilowi typowego gościa danej firmy (czytj więcej). Takie osoby sprawdzające robią badania w miejsce naszego zamieszkania. Są w stanie także robić to w innych miejscach, wedle własnych preferencji.
 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2021 Manate eCenter. All Rights Reserved