Często narzekamy na funkcjonowanie urzędów jak też urzędników. Naszym sądem funkcjonują za wolno bądź niekompetentnie. Wszystkie te odczucia zazwyczaj są subiektywne. Załatwiając coś w powiecie bądź w gminie nierzadko już od początku jesteśmy poddenerwowani, stąd łatwiej jest nam wzbudzić w sobie negatywne uczucia. Czasem zwyczajnie czujemy niepokój w obliczu władzy – szczególnie łatwo o takowe uczucia w wypadku osób starszych, nierzadko zagubionych w dość nieprzystępnym gmachu


administration
Autor: Guillaume Speurt
Źródło: http://www.flickr.com
Wszelkie te emocje oraz wiele innych mogą wykrzywić nasz obraz faktyczności.
Najbliższy z brzegu przykład; załatwiając w gminie poświadczenie o wpisie do ewidencji uprawnionych do głosowania jakiś czas spędziłem w kolejce za starszymi kobietami które to z jednej strony zestresowane były tym iż muszą pozyskać jakiś papier, z drugiej strony były troszeczkę zagubione. Oceniały one pracę urzędniczek jako złą, mimo że nie było obiektywnego powodu do takich ocen. Emocje zaburzyły ich percepcję. Piętnaście minut oczekiwania w kolejce naprawdę nie jest przyczyną do skarg.
Jak zatem powinna wyglądać dobra ocena funkcjonowania administracji publicznej? Na pewno powinna być bezstronna oraz pozbawiona emocji. Dobrze zatem by ocena funkcjonowania administracji publicznej przeprowadzona była przez organizacje pozarządowe niepodległe ocenie danej instytucji, wiadomo bowiem iż nie można być arbitrem we własnej sprawie. Jednostka taka do przeprowadzenia oceny musi odnaleźć odpowiednie narzędzia.
Jednym z głównych jest tzw. audyt, a więc procedura polegająca na zadaniu zredagowanych przedtem standardowych pytań tyczących się badanej sfery albo ogólnych. Pytania muszą posiadać postać anonimowej ankiety zaś poddani jej pracownicy powinni być pewni iż nie spotkają ich przykre konsekwencje za udzielenie prawdziwych, jednak negatywnych odpowiedzi. Analiza formularzy może pomóc w ulepszaniu funkcjonowania urzędu. Więcej: tutaj
Współcześnie dąży się też do wprowadzenia w krajowych urzędach dodatkowo rodzaju wewnętrznych procedur gdzie jednym ze składników byłaby ocena funkcjonowania administracji publicznej. Procedura ta została wypracowana w oparciu o wytyczne Wspólnoty Europejskiej i jest elementem zarządzania jakością w administracji publicznej.
 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2021 Manate eCenter. All Rights Reserved