W dziedzinie analityki pojawiło się interesujące pojęcie – big data. Pojęcie to oznacza tendencje do szukania i wykorzystania wartości biznesowej, która drzemie w dostępnych coraz bardziej dużych wolumenach danych. Pochodzą one z dużej liczby miejsc, często zaś spoza organizacji, nawet z takich miejsc do tej pory całkowicie niekwalifikowanych, jako źródła informacji.

To w sumie naturalna kolej rozwoju biznesu oraz ewolucja, jakiej można było się spodziewać. Co interesujące, w literaturze oraz publikacjach możemy również spotkać inne określenia, jakie są równoznaczne z filozofią big data. Bardzo często więc pojawia się definicja High Performance Analytics. W przeszłości wystarczała po prostu wiedza o funkcjonowaniu organizacji, poszukiwana więc była przewaga biznesowa w najlepszej organizacji procesów biznesowych dzięki wykorzystaniu systemów w ERP oraz raportowanie operacyjne.
sieć
Źródło: pixabay.com

Następnym krokiem było poszukiwanie trendów w oferowanych zbiorach danych, a również analizowanie przyczyn zachodzących wydarzeń. Miało to jak najbardziej związek z ewolucją platform baz danych więc – znajdź więcej – zaczęły się pojawiać narzędzia analityczne, jakie służyły do odkrywania tego typu wzorców. Po tym miała miejsce era konkurowania analityką. Możliwe więc było przewidywanie zachowań klientów, np. prognozowanie prawdopodobieństwa zrezygnowania klienta.

praca w internecie
Źródło: pixabay.com

Dzięki temu możliwe było optymalizowanie działania, zwłaszcza łańcuchy logistyczne oraz działania marketingowe. Jak jednakowoż wiemy, to we współczesnym świecie jest za mało. Pojawiają się więc (patrz szczegóły) nowe trendy, w jakich analizie poddawane są również dane niestrukturalne.

Zobacz również – big data w bankowości

Ważne jest przede wszystkim pozyskiwanie danych, ale również analiza wizerunku w mediach społecznościowych, to bardzo powiększa zakres wiedzy niezbędnej do podejmowania najbardziej potrzebnych decyzji biznesowych. Z powodu ogromnej złożoności systemów ekonomicznych, gdzie działają największe firmy, przede wszystkim należy pamiętać, że łańcuch wartości, jaki planują one dostarczać klientom dość mocno się wydłuża. Dzięki temu więc zwykłe wypromowanie produktu nie wystarcza, wspomniane tak więc wcześniej działania są niezwykle ważne, ażeby nasza firma mogła funkcjonować najbardziej efektywnie. Warto o tym pamiętać podczas zarządzania własnym przedsiębiorstwem.
 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2021 Manate eCenter. All Rights Reserved