Prezesa mniejszej bądź większej spółki można bez obaw przyrównać do dyrygenta, który dowodzi nawet sześćdziesięcioosobową grupą muzyków. Jednakże o ile maestro ma liczyć się ze zdaniem audytorium i krytyków, o tyle przedsiębiorca przede wszystkim ma słuchać własnych klientów, a także bacznym okiem śledzić prowadzenie finansowej dokumentacji i w międzyczasie dodatkowo podglądać kroki konkurencji.

księgowość
Źródło: pixabay

To właśnie ich wizyty właściciele przedsiębiorstw obawiają się najbardziej.Rokrocznie wszystkie podmioty są zobowiązane do złożenia sprawozdania finansowego. Najczęściej to naprawdę ważne zadanie są zmuszone wykonać księgowe zatrudnione w określonej firmie, a gotowy formularz zatwierdzają szefowie. Złożenie własnoręcznego podpisu zobowiązuje – każdy kierownik tym samym stwierdza prawdziwość zamieszczonych informacji. Oczywiście przedsiębiorca praktycznie nigdy nie może sprawdzić poprawności danych, więc w czasie ewentualnej kontroli na pewno będzie czuł się mało komfortowo. Stąd niektórzy zarządcy firm zlecają badanie sprawozdań finansowych specjalistom, a dokładniej np. biegłym rewidentom lub księgowym z kilkudziesięcioletnim stażem (więcej o badaniu sprawozdań finansowych) . Pomimo tego że słowo audyt nie ma kojarzyć się z drobiazgową kontrolą, to jednak zapowiedziana obecność audytorów jest w stanie przyprawić menadżerów o ból głowy i poza tym spędzić sen z powiek. Dlatego chyba każdy audyt bywa przeprowadzany w stresującej atmosferze, nawet kiedy księgowość bywa prowadzona w staranny sposób, a pracownicy ze skarbówki nie mają jakichkolwiek powodów do zasygnalizowania nieprawidłowości – przecież audytor (sprawdź to koniecznie) to raczej doradca, który podsunie cenne rady.

rachunkowość

Tak czy inaczej, warto pomyśleć o tym, by przeprowadzić choćby audyt finansowy, czyli zaprosić rewidenta, aby sprawdził poprawność wypełnienia rocznego sprawozdania (więcej o audycie finansowym). De facto, to chyba niewielu biznesmenów interesuje się księgami handlowymi i pozostałymi, ale równie istotnymi dokumentami, a dokładniej tym, czy są odpowiednio wypełniane. Ich poczynania w większości przypadków ograniczają się do zatrudnienia samodzielnej księgowej lub wpisania w sieć hasła usługi księgowe w Warszawie czy Poznań. Natomiast najważniejsze jest to, jakie dokładnie kwoty zarabia ich własna firma.

 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2021 Manate eCenter. All Rights Reserved