Jak prowadzimy własny biznes trzeba przyswoić sobie dużo nowej wiedzy. Nawet, gdy już coś wiemy na tematy związane z prowadzeniem działalności, to i tak z pewnością co chwilę pojawiają się pojęcia oraz terminy, na temat jakich trzeba doczytać więcej, ponieważ skrótowe informacje są niewystarczające. Jakie pojęcia warto na pewno poznać dobrze?

biznes, firma
Autor: dhub limited
Źródło: http://www.flickr.com
Sporo firm działa na zasadzie spółki cywilnej. Trzeba dowiedzieć się na czym coś takiego polega jak również z czym się to wiąże. Do utworzenia tego typu spółki potrzebna będzie umowa spółki cywilnej. Do zarządzania taką firmą potrzebne są minimum dwie strony (podatek (czytaj też umowa spółki cywilnej)). Spółkę taką nie musimy zgłaszać do KRS. Jednak wspólnicy, którzy występują jako osoby fizyczne mające działalność, powinni zostać wpisani do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Warto wiedzieć, iż aby zarejestrować tego typu spółkę nie trzeba kapitału. Za ewentualne zobowiązania odpowiadają wspólnicy majątkiem firmy, jak również swoim osobistym. Jeśli taka spółka zatrudnia jakieś osoby, to należy zgłosić firmę, jako płatnika ZUS do 7 dni od zaistnienia stosunku pracy.

Kolejnym ważnym pojęciem jest umowa dostawy. Taki dokument jest rodzajem umowy cywilnoprawnej (umowa dostawy). W ramach takiej umowy dostawca musi zobowiązać się do wyprodukowania opisanych w umowie rzeczy i dostarczenia ich odbiorcy. Natomiast odbiorca powinien odebrać te rzeczy jak również oczywiście zapłacić umówioną kwotę pieniędzy. Taki dokument jest formą współpracy gospodarczej. Podpisywany jest najczęściej miedzy kontrahentami, jacy są w ciągłych stosunkach handlowych. Cel tego typu umowy to przede wszystkim gwarancja dobrej jakości jak i wywiązanie się z ustalonego przez strony terminu dostawy. Jest to umowa pożyteczna zarówno dla odbiorcy jak również (sprawdź tutaj) wykonawcy.

dokumenty, papiery
Autor: Dvortygirl
Źródło: http://www.flickr.com
Kiedy zatrudniamy kogoś w firmie, dobrze jest przyswoić sobie informacje z kodeksu prawa pracy. Czasami zdarza się na przykład, że taki pracownik jest zmuszony wziąć urlop okolicznościowy dajmy na to w związku ze swoim ślubem, albo śmiercią rodzica, lub też urodzeniem się własnego dziecka . Dobrze jest mieć pojęcie kiedy taki urlop przysługuje oraz ile wynosi. Trzeba jednak dodać, że czasem opłaca się zatrudnić odpowiednie osoby w firmie, które będą odpowiedzialne za tego typu kwestie. Czasem jest to lepszy sposób, aniżeli przyswajanie samemu tak dużej ilości informacji. Możemy przecież łatwo coś przeoczyć, lub też czegoś nie doczytać i mieć z tego tytułu nieprzyjemności.
 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2021 Manate eCenter. All Rights Reserved