Umowa forfaitingowa to właśnie kontrakt pośrednictwa w transakcjach kupna i sprzedaży. Mówiąc przystępnie jest to odkupienie przez instytucję (zazwyczaj instytucję bankową lub firmę specjalizującą się w finansach) wierzytelności okresowych, powstałych poprzez realizację porozumienia lub przypieczętowanej przedtem umowy. Czy warto zostać forfaiterem? Jakie korzyści da się z forfaitingu czerpać?

Karty kredytowe
Autor: frankieleon
Źródło: http://www.flickr.com
Konta bankowe to oferta, którą użytkuje bezsprzecznie znaczna część ludzi, z czego więcej niż 1/2 to ludzie, których depozyty pieniężne są znacznej sumy. Ze względu na to wymieniony wcześniej obrót gospodarczy jest stosunkowo spory i można bez obaw inwestować w przeróżne papiery dłużnicze z racji opisanych umów o konta bankowe. Wzorem tego typu transakcji forfaitingu może być zdarzenie, kiedy bank wystawia poświadczenie jakiemuś przedsiębiorcy, który danemu kontrahentowi przekazuje go jako sposób płatności. Ten, nie mając w planach oczekiwać do terminu wykupu weksla przez instytucję bankową, odstępuje go firmie zajmującej się forfaitingiem w zastępstwie za natychmiastową wypłatę gotówki, która przedstawia wartość tego jak liczne są depozyty na danym wekslu. Forfaiting jest tym samym bardzo pożyteczny dla inwestorów trenerom (zobacz witryna internetowa) innych kontrahentów transakcyjnych metodą, bo nie są zmuszeni oczekiwać na otrzymanie zapłaty.

Trzeba w tym momencie nadmienić o tym, że forfaiting jest pożytkowany, jako forma bezgotówkowej zapłaty, najczęściej w operacjach dotyczących zagranicznych transakcji. To ze względu na fakt, że operacje takie są dużo kosztowniejsze w starciu z operacjami wekslowymi. Stąd natychmiastowe depozyty wierzytelności w instytucji forfaitingowej są opłacalne. Oczywiście firmy parające się forfaitingiem także muszą na tym wzbogacać się, a więc procenty od transakcji wyliczają przeważnie wg większej aniżeli nominalna stopy procentowej. Transakcje tego typu przynoszą wiele korzyści – począwszy od ekspresowego wypłacenia gotówki za zakończony kontrakt, poprzez ograniczenie ryzyka transakcyjnego, transferu czy pieniężnego, a zakończywszy na otrzymaniu szansy na pożyczkę o niezmiennej stopie procentowej.

 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2021 Manate eCenter. All Rights Reserved