Dla mnóstwa ludzi własna działalność wydaje się spełnieniem pragnień i ambicji oraz wyznacznikiem wolności zawodowej. Założenie własnej działalności gospodarczej, wbrew powszechnej opinii, nie jest sprawą trudną. Jak przedstawia się kwestia zarejestrowania przedsiębiorstwa? Trzeba pamiętać o paru zagadnieniach.

Pieniądze na podatek

Autor: sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Aktualnie założyć działalność można praktycznie już w ciągu jednego dnia. W jaki sposób to uczynić? Na początku powinno się w Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy dostarczyć wniosek CEIDG-1. Można też założyć przedsiębiorstwo przez Internet, ale w tym wypadku konieczne jest posiadanie elektronicznego podpisu. Trzeba zaznaczyć, że zakładanie działalności gospodarczej jest zupełnie za darmo.

Po złożeniu wniosku, Urząd wysyła dane do CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, która podlega bezpośrednio Ministrowi Gospodarki), która dokonuje rejestracji firmy, a także wysyła informację w tym temacie do US oraz ZUS-u. Sami także musimy się we właściwym wg miejsca zamieszkania oddziale ZUS-u stawić w czasie tygodnia od dnia założenia przedsiębiorstwa, aby dokonać zgłoszenia przedsiębiorcy jako ubezpieczonego. Oczywiste jest też, aby następnie systematycznie i w terminie spłacać wszelkiego typu składki za siebie samych a także za naszych pracowników. W wypadku opóźnień, trzeba będzie niestety zapłacić odsetki zus za zwłokę.

Następnym etapem jest wysłanie przez CEIDG wniosku do Urzędu Statystycznego o nadanie numeru REGON oraz do Urzędu Skarbowego z notatką o wybranej przez nas formie opodatkowania. Przedsiębiorca ma do wyboru kilka możliwości opodatkowania, wśród których najpopularniejsza jest forma, w której opłaca on podatek obliczony na podstawie skali podatkowej. Owe progi podatkowe wynoszą obecnie odpowiednio 18 procent oraz 32 procent .

Warto zapamiętać, iż osoba zakładająca własną firmę zobowiązana jest także do otworzenia rachunku bankowego (nie musi on być wyłącznie firmowym, może być połączony z prywatnym).

Zaintrygował Cię ten artykuł? Jeśli tak, to koniecznie sprawdź tutaj kuźnia polska inne tego typu materiały – one także są wartościowe.

Można także kupić firmową pieczątkę – nie jest to obowiązkowe, ale stanowi spore ułatwienie w czasie codziennej pracy, np. przy ręcznym wystawianiu faktur lub wizytach w urzędzie. Przed rozpoczęciem firmy trzeba się też upewnić, czy w przypadku naszej działalności nie będą konieczne specjalistyczne koncesje lub pozwolenia.

 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2021 Manate eCenter. All Rights Reserved