Towarzystwa ubezpieczeń muszą zatrudnić w swojej firmie aktuariusza. Może się wydawać, że gdybyśmy zapytali przechodniów, czym trudni się taka osoba, niewielka liczba osób znałaby odpowiedź. Nie jest to niepokojące, gdyż w Polsce mało jest ludzi, którzy wykonują tę profesję. Warto więc przybliżyć sylwetkę aktuariusza.
wejdź na stronę po więcej informacji
Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Aktuariusz stosuje matematykę w towarzystwach ubezpieczeniowych. Oblicza on wartość oraz ryzyko inwestycji, sprawdza jaka składka przypada na konkretnego klienta, biorąc pod uwagę wszelkie dostępne wiadomości. W dodatku ustala rezerwę finansową w przypadku za wysokich zobowiązań. Usługi aktuarialne są pomocne w stworzeniu rocznego raportu dokumentującego stan portfela ubezpieczeń. Wykonują także wszelkie potrzebne analizy. Z jakich powodów zawód ten jest mniej znany? Głównie z powodu małej liczby osób wykonujących go. W naszym kraju jest jedynie kilkuset wykonawców. Można więc orzec, że jest to zawód elitarny. Jednak żadne towarzystwo ubezpieczeniowe nie może działać bez aktuariusza (dowiedz się więcej). Jest to zapisane w ustawie. Regulacje dotyczą działalności jedynie w zakładach, w związku z tym poza tą sferą jest ona dowolna.

Żeby zostać aktuariuszem należy zdać egzamin przed Komisją Nadzoru Finansowego. Jeżeli przebiegnie on pomyślnie, zdający zostaje wpisany do specjalnego rejestru. Rzecz jasna to nie jedyne wymaganie, dodatkowo trzeba mieć wyższe wykształcenie, zamieszkiwać teren Polski, nie być nigdy karanym oraz mieć pełną zdolność do przeprowadzania czynności prawnych. Każdy aktuariusz musi myśleć analitycznie oraz doskonale znać matematykę finansową. Aktuariusze pracują także jako konsultanci w dużych przedsiębiorstwach, gdyż ocena ryzyka jest ważna w każdym procesie decyzyjnym. Tak naprawdę osoba taka niezbędna jest w każdej działalności zajmującej się finansami, dla której matematyczna analiza jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania.

Laptop
Autor: Highways Agency
Źródło: http://www.flickr.com

Aktualnie wszystko zmienia się bardzo szybko. Odpowiednie przewidywanie zmian i ich właściwa analiza są obecnie kluczem do sukcesu. Dlatego też usługi aktuarialne są niezwykle istotne. Chodzi o to, aby każda zmiana była przewidywana odpowiednio wcześniej, a działalność mogła się na nią przygotować. Nikt nie poradzi sobie z tym sprawniej niż osoba posiadająca analityczny umysł i odpowiednią wiedzę. Dlaczego aktuariusz jest niezbędny w towarzystwach ubezpieczeń? To proste. Za pomocą analizowania rynku jest w stanie skrupulatnie określić, jakie składki powinny płacić dane jednostki, oblicza również ryzyko. Za jego pomocą wszystko jest opłacalne, a firma jest w stanie poradzić sobie w kryzysie. Takie przewidywanie jest niezwykle ważne, dodatkowo podparte obliczeniami, w związku z czym naprawdę warto im zaufać.

 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2021 Manate eCenter. All Rights Reserved