Jeżeli podejmujemy decyzje o założeniu własnej działalności, już po pojawieniu się takiego pomysłu dobrze jest porozglądać się za sprawdzonym biurem rachunkowym albo samodzielnym doradcą podatkowym. By nadążać za zmieniającymi się przepisami prawnymi dotyczącymi księgowości, kadr i płac, dbając przy tym o ruch w interesie, warto mieć kogoś komu można ufać.

Spotkanie biznesowe
Autor: Vladimir Yaitskiy
Źródło: http://www.flickr.com
Zaufany księgowy nie tylko zawsze jest na bieżąco z wszystkimi publikacjami i zmianami, doradzi w kluczowych kwestiach, ale też nigdy nie odeśle z niczym swojego klienta. Pomoże zarówno w sprawach dużych, jak kontrola podatkowa lub wnioski leasingowe, jak i mniejszych – dowód wewnętrzny, rozliczenie zaliczki czy noty korygujące.

Jak otworzyć firmę i załatwić sprawy formalne w jeden dzień – to pytanie zadaje sobie wiele osób, które posiadają koncepcję na dochodowy biznes i zamierzają go odpowiednio wykorzystać, lecz boją się tony papierów i niespodziewanych wydarzeń lub dużych opłat. Wtedy warto ustalić sobie wcześniej spotkanie z naszym biurem i zapytać o szczegóły, a później zaplanować wizytę w urzędzie miasta (żeby złożyć stosowne wnioski) i w skarbówce.

Gdy mamy już za sobą rejestrowanie działalności, nadany numery REGON i NIP, możemy zacząć działać. Dobrze jest również założyć drugie konto bankowe wyłącznie dla prowadzeni budżetu firmy i mieć służbowy telefon. Gdy mamy już te rzeczy, dobrze jest zrobić sobie pieczątkę. Prawda jest taka, że nie jest ona wymagana w polskim prawie, ale przyda się w niejednej instytucji. Jak otworzyć firmę i dokąd się udać w tym celu już wiadomo, lecz jest również istotna różnica między tym, czy działalność otwiera kobieta, czy mężczyzna, szczególnie kiedy planujemy założyć rodzinę .

Warto księgowość zapytać o kwestie ZUS-ów i zasiłków. Jeszcze do niedawna temat „zasiłek macierzyński a działalność gospodarcza” był tematem zagorzałych dyskusji, bo wystarczyło zwiększyć ZUS-owskie składki do maksimum, a potem zajść w ciążę i przejść na zasiłek (zobacz umowa zlecenie a zasiłek dla bezrobotnych 2019) czyli otrzymywać bardzo wysoką „wypłatę” . Z tej luki prawnej skorzystało sporo kobiet, ale od 1 listopada 2015 w życie wchodzą nowe przepisy, które to uniemożliwią. Doradca z pewnością podsunie najlepsze działania finansowe w przypadku naszej ciąży.

Płacąc za usługi księgowe kupujemy sobie de facto psychiczny komfort i wiedzę osób doświadczonych. Księgowa dopatrzy terminów faktur, naszykuje dowód wewnętrzny, wyjaśni takie kwestie, jak zasiłek (zobacz klauzula cv gdzie umieścić) macierzyński a działalność gospodarcza. Oczywiście koszty powiązane z prowadzeniem księgowości zewnętrznej można odliczyć sobie jako koszty prowadzenia działalności.

 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2021 Manate eCenter. All Rights Reserved