Otrzymując co miesiąc wynagrodzenie musimy się liczyć z tym, iż tylko część należących do nas pieniędzy trafi do naszych kieszeni. Jest to wynagrodzenie netto, jakie dostajemy w dniu wypłaty, czyli realnie uzyskane przez nas dochody. W umowie o zatrudnienie wskazane jest natomiast wynagrodzenie brutto, które najczęściej jest zdecydowanie wyższe niż opisane wcześniej wynagrodzenie netto.

Wynagrodzenie brutto obejmuje bowiem wszelkie konieczne składki, jakie muszą być odprowadzane przez pracodawcę (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-czym-jest-centralna-ewidencja-dzialalnosci-gospodarczych) z naszego wynagrodzenia, w tym np. składki na ubezpieczenie społeczne. Warto więc dowiedzieć się, jak obliczyć wynagrodzenie brutto.

Kwota uwzględniona na umowie o pracę bardzo często okazuje się dla zatrudnionego myląca. Nasze wynagrodzenie tak naprawdę będzie zdecydowanie mniejsze. Trzeba jednak pamiętać, że opłacając comiesięczne składki, można liczyć m.in. na bezpłatną opiekę medyczną, co również (dodaj serwis do stron zaufanych) stanowi pewnego rodzaju profit.
Ogólnie rzecz ujmując, wynagrodzenie brutto to suma ze wszystkimi składkami, netto natomiast określa środki, które otrzymujemy bezpośrednio „na rękę”.

Kilka monet
Autor: brett jordan
Źródło: http://www.flickr.com

Należy wiedzieć zatem, z czego szczegółowo wynika różnica między netto i brutto oraz co się dzieje z naszym pozostałym wynagrodzeniem. Należy także pozyskać dodatkową wiedzę dotyczącą naszych wynagrodzeń, m.in. czym jest rozliczenie straty podatkowej.
Należy wiedzieć również, że składki nie są całkowicie opłacane przez pracownika, ponieważ pewna część opłat wynika z jego wynagrodzenia, natomiast kolejna część opłacana jest przez pracodawcę. Dodatkowo w niezwykle wielu okolicznościach pracownik może liczyć na rozmaitego rodzaju dodatki do wynagrodzenia. Oprócz tego pieniądze należą się m.in. za nadgodziny, które musimy spędzić w pracy. Wielu zatrudnionych może liczyć również na wszelkiego typu prowizje, jakie zwykle uzależnione są od wielkości pozyskanego obrotu przez daną osobę.

.

Rzecz jasna bardzo wiele osób z jasnych powodów narzeka na obowiązek regularnego uiszczania składek. Z drugiej strony jednak warto pamiętać, iż część tych środków ma za zadanie zagwarantowanie nam m.in. możliwości korzystania z darmowej służby zdrowia. Oprócz tego cześć tej kwoty przeznaczona jest na poczet świadczeń emerytalnych.
 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2021 Manate eCenter. All Rights Reserved