Aktualnie zakładanie bloga jest czymś normalnym. Interesuje się tym znaczna liczba osób, choć dużo z nich robi to jedynie z czystej pasji, nie zastanawiając się wcale o zagadnieniach dochodów. Po prostu, jest coś do zakomunikowania, znamy się na czymś, posiadamy określone hobby, więc mamy okazję się z kimś podzielić naszym doświadczeniem.

kliknij i zobacz

Autor: Dave Dugdale
Źródło: http://www.flickr.com
Coraz więcej osób jednak wykorzystuje blog do zdobywania funduszy, umieszczając reklamy na swoim blogu. Tym samym nie biorąc pod uwagę, że musimy się z tego rozliczać.

Ta wiedza coraz bardziej rozpowszechniona, ale w tym samym czasie nie do końca poznana godna jest uwagi, zwłaszcza, że już prawie dobiega końca okres rozliczeń pit 2014. Dobrze zdawać sobie sprawę, iż uzyskiwanie dochodów z reklam podlega opodatkowaniu. Mówi o tym ustawa (zobacz ustawa o bdo) o podatku dochodowym od osób fizycznych, która określa różnorodne źródła dochodów,przykładowo będzie to przykład osiągnięty dochód z tytułu stosowania reklam w internecie – dowiedz się szczegółów. Określane są jako dochody związane z umową najmu, czyli chociaż to śmiesznie brzmi, związane są z tego typu czynnościami jak wynajmowanie lokalu.

Bez wątpienia tak się dzieje, o ile nasza strona to nie działalność gospodarcza. Jednocześnie do chwili, gdy uznamy nasz blog jak pasję, dodatkowe zajęcie, to tym samym ten kolejny dochód nie podchodzi pod przepisy o działalności gospodarczej. Jednak, gdy zmienia się w podstawowe i tak naprawdę jedyne źródło utrzymania, gdy mamy kilka blogów, to mamy szansę zostać uznani przez Urząd Skarbowy za osoby, które prowadzą działalność gospodarczą. Taki dochód, z tytułu udostępnienia miejsca na reklamę należy rozliczyć jak zwykły przychód z tytułu najmu.Równocześnie, należy rozróżnić przychód od dochodu. Pojawiają się więc tu dwie opcje opodatkowania. Jedna z nich to ryczałt, drugą – zasady ogólne. W ten sposób do wyboru zostaje nam albo pit 36, albo pit 28.

rozliczenie podatkowe

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Co wybrać? Patrząc na zdarzenia, korzystniejsze przy niskich dochodach rozliczenie to ryczał. Zapewnia to niewielkie obciążenia, z powodu niższej stawki. Co bardzo istotne, jeśli wybierzemy ryczałt w ciągu roku posiadamy wybór, płacenia miesięcznego lub raz na kwartał. Jeżeli zaś wybierzemy zasady ogólne, to zwyczajnie wpłacamy miesięcznie, jednak pod warunkiem, że do kwoty 3091 złotych zaliczka nie powstaje. Należy o tym pamiętać przy tegorocznym rozliczaniu pit 2014.
 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2022 Manate eCenter. All Rights Reserved