Jeżeli ktoś nie ma kontaktu ze spawaniem, albo spawa raz na określony czas, to faktycznie nie wie, iż istnieje jego wiele typów. To nie jest zbyt istotne dla przeciętnego człowieka, jednakże gdy zaczynamy się tym interesować coraz częściej, to warto poznać najbardziej znane techniki. Zwłaszcza w zakresie typu spawanie konstrukcji stalowych. Jakie mamy rodzaje?

Spawanie

Autor: Aiko, Thomas & Juliette+Isaac
Źródło: http://www.flickr.com
Początkowo korzystnie poznać taki rodzaj jak łukowe elektrodą otuloną. Jest to również określane jako metoda MMA. Jest to najbardziej znana i najbardziej powszechna metoda spawania łukowego. W tego rodzaju metodzie stosowana jest elektroda otulona, złożona jest ona z metalowego rdzenia, który pokryty jest sprasowaną otuliną. Pomiędzy końcówką elektrody a spawanym materiałem tworzy jest łuk elektryczny. Zajarzenie łuku ma charakter kontaktowy, dzieje się tak przez dotknięcie końcówki elektrody do materiału spawanego. Elektroda tak więc topi się, zaś krople stopionego metalu elektrody przemieszczane są poprzez łuk do płynnego jeziora spawanego metalu.

Dzięki temu może się stworzyć spoina. Spawacz dosuwa elektrodę podczas jej stapiania do spawanego przedmiotu, dzięki temu może utrzymać łuk o ustalonej długości i w tym samym momencie przesuwać jej topiący się koniec wzdłuż linii spawania. Inną metodą spawania jest metoda TIG.

Jeśli intryguje Cię ten artykuł, to bez ociągania kliknij tu i przeczytaj dodatkowo inny tak samo pasjonujący odpowiedni serwis (https://www.adwokat-wroclaw.com.pl/pomoc-prawna).

O co w niej chodzi? Łuk elektryczny jest zainicjowany poprzez potarcie elektrodą wolframową w spawany materiał. Inny sposób jest bezdotykowy, a dzieje się tak za sprawą działaniu układu jonizatora – doczytaj Trzon.

W spawaniu TIG uchwyt spawalniczy pchany jest jedną ręką, podczas jak druga podaje materiał dodatkowy, czyli pręt. Ręczne podawanie spoiwa ma charakter przerywany, więc wymaga pewnej wprawy. Po wstępnym nagrzaniu materiału nieruchomym uchwytem spawacz powinien przysunąć pręt (nasze linki) w jeziorko, żeby następnie go odsunąć i dosunąć łuk w kierunku spawania. Ciekawa i pomocna jest też technika MIG/MAG. Zajarzenie łuku ma miejsce po naciśnięciu przycisku na uchwycie spawalniczym. Posiada to charakter kontaktowy.

Wysuwający się drut z konkretną prędkością topi się, a za pomocą zjawiska samoregulacji długość łuku może pozostać na ustalonym poziomie. Po zaczęciu spawania warto uchwyt spawalniczy przemieszczać równomiernie wzdłuż spoiny. Powinniśmy obserwować kształt spoiny, trzymać stałą pozycję oraz odległość uchwytu od spawanego przedmiotu – doczytaj. Spawacz musi przez ten czas koncentrować się na wytworzeniu prawidłowej spoiny, bo moment nieuwagi może spowodować powstanie błędów. Jak tak będzie, trzeba przerwać spawanie, a później je wznowić.
 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2021 Manate eCenter. All Rights Reserved