Nie da się ukryć, iż to właśnie przedsiębiorczość ma istotny wpływ na rozwój gospodarki w kraju. Właśnie dlatego sporo instytucji decyduje się na praktyczne działania na rzecz przedsiębiorstw mające na celu podtrzymywanie przedsiębiorczości. Jak można to robić oraz kto się tym zajmuje?

Biznes
Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com
Znaczną rolę we wspieraniu przedsiębiorczości pełni Minister Gospodarki, jaki prężnie działa na rzecz przedsiębiorstw. Dzięki kreowaniu znacznie lepszych warunków dla rozwoju firm czy też przedsiębiorstw można zdobyć długoterminowy a także solidny postęp gospodarki. Na domiar tego polepsza się również sytuacja ekonomiczna przedsiębiorstw, a także mają one możliwość konkurowania z innymi przedsiębiorstwami nie tylko na rynku krajowym, lecz nawet na rynku międzynarodowym. Działania które mają na celu wspieranie przedsiebiorczości (sposoby na rozwój własnej firmy – przeczytaj więcej na ten temat) mają również w zamiarze udoskonalenie dostępu przedsiębiorstw do kapitału, oraz także zwiększenie postaw instytucjonalnych, finansowych, organizacyjnych oraz przedsiębiorczych.

Jedną z niezmiernie istotnych form wspierania przedsiębiorczości jest klastering. Idea klasteringu od dawna pojawiła się na terenie Polski przychodząc do nas z Zachodu. Mówiąc o klasteringu (sprawdź informacje na ten temat – więcej w tym temacie) wskazane jest pojąć takie pojęcia, jak klastry, koordynator klastra i także inicjatywa klastrowa. Klastry znaczą obopólnie scalone firmy, przedsiębiorstwa działające w pokrewnych sektorach, dostawców usług, wyspecjalizowane jednostki albo też inne instytucje, jakie ze sobą kooperują oraz zarazem konkurują. Koordynator klastra to podmiot, który zajmuje się organizacją i animacją współpracy i powiązań, równolegle świadcząc usługi dla przedsiębiorstw oraz firm, jakie funkcjonują w jednym skupisku. Z kolei inicjatywa klastrowa oznacza formę organizacyjną, jaka ma za zadanie gromadzenie kluczowych i najistotniejszych graczy klastra w celu rozwoju. Inicjatywa klastrowa zajmuje się także wdrażaniem pewnego rodzaju działań i inicjatyw, które są doniosłe dla rozwoju instytucji lub przedsiębiorstw działających w jednym skupisku.

 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2021 Manate eCenter. All Rights Reserved