Za historią druku stoi przede wszystkim chęć udokumentowania obrazów, które mają zabezpieczyć od zapomnienia daną myśl bądź wytwór. To co ktoś, kiedyś wymyślił odeszło w niepamięć, no chyba że zostało odnotowane.

drukowanie książek

Autor: Waag Society
Źródło: http://www.flickr.com
Czym jest drukowanie? To nic innego jak odwzorowanie wizerunek na podłoże drukowe przy zastosowaniu emulsji drukowej. W dzisiejszych czasach możemy dostrzec że słowo to kryje w sobie różne techniki powielania tekstu i grafiki. Możemy to wykonywać przy użyciu tradycyjnych metod np. maszyny drukarskiej lub skorzystać z znaczniej nowych takich jak drukarki czy plotery. W dzisiejszych czasach przez to słowo rozumiemy wydruk na skalę wytwórczą dzięki umieszczanych do drukarń technik komputerowych czy też sposób taką jak druk (zajrzyj na nasze maszyny do drukowania) cyfrowy. Jednak zanim technologia wynalazła druk, ludzie musieli powielać podręczniki ręcznie.

Według testów historia druku rozpoczęła się w Babilonie. To tam wypalano tekst i obrazy w glinianych tabliczkach. Następnie był papirus w Egipcie, a później materiały. Jednakże my skupmy się na właściwą historią. Stosowanie druku w praktyce jest nieco młode. Za początek uważa się zastosowanie urządzenia Gutenberga, a nie co jak mała liczba osób uważają, próby drukarskie w okresie Starożytnych Chin. Jeśli chodzi o pierwotną metodę poligraficzną, to był to Estempaż. Polegała na robieniu odbitek spośród tekstów wyrytych w kamieniu. Jednak przedmiot, który zasługuje na miano wyrobu poligraficznego, to odbitka drzeworytnicza, stworzona w Chinach. Sięgnij po więcej: klik.

papier

Autor: grace_kat
Źródło: http://www.flickr.com
Od tego momentu możemy mówić o sprawnym kopiowaniu treści – zarówno graficznych jak i tekstowych. Wnioskujemy jednak, że historia druku nieodłącznie łączy się z dziejami papieru, gdyż niezbędny był materiał na którym szybko i starannie wysychała emulsja drukarska. Pierwsze jednorazowe czcionki zastosowano w Chinach. Najstarszy powielona treść wywodzi się z VII w n.e. i jest to buddyjski zwój z Dalekiego Wschodu. Jeśli chodzi o najstarszy polski egzemplarz to jest to kalendarz astronomiczny na rok 1474 Kaspera Straube’a. Nowości dotyczące druku, czyli m.in. nowatorskie czcionki, to wywodziły się one najczęściej z krajów arabskich. Od tamtego momentu w historii druku nadszedł nowy epoka, który wprowadził nowe techniki.

Dzisiaj druk książek zrewolucjonizowały komputery. Możemy wyszukać zamienniki takie jak e-booki. Jednakże druk to bezapelacyjnie jeden z najważniejszych wynalazków naszej technologii. Bez niego świat na pewno byłby uboższy.

 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2022 Manate eCenter. All Rights Reserved