Za historią druku stoi przede wszystkim chęć udokumentowania obrazów, które mają zabezpieczyć od zapomnienia daną myśl bądź wytwór. To co ktoś, kiedyś wymyślił odeszło w niepamięć, no chyba że zostało odnotowane.
Autor: Waag Society
Źródło: http://www.flickr.com
Czym jest drukowanie? To nic innego jak odwzorowanie wizerunek na podłoże drukowe przy zastosowaniu emulsji drukowej. W dzisiejszych czasach możemy dostrzec że słowo to kryje w sobie różne techniki powielania tekstu i grafiki. Możemy to wykonywać przy użyciu tradycyjnych metod np. maszyny drukarskiej lub skorzystać z znaczniej nowych takich jak drukarki czy plotery. W dzisiejszych czasach przez to słowo rozumiemy wydruk na skalę wytwórczą dzięki umieszczanych do drukarń technik komputerowych czy też sposób taką jak druk (
zajrzyj na nasze maszyny do drukowania) cyfrowy. Jednak zanim technologia wynalazła druk, ludzie musieli powielać podręczniki ręcznie.
Według testów historia druku rozpoczęła się w Babilonie. To tam wypalano tekst i obrazy w glinianych tabliczkach. Następnie był papirus w Egipcie, a później materiały. Jednakże my skupmy się na właściwą historią. Stosowanie druku w praktyce jest nieco młode. Za początek uważa się zastosowanie urządzenia Gutenberga, a nie co jak mała liczba osób uważają, próby drukarskie w okresie Starożytnych Chin. Jeśli chodzi o pierwotną metodę poligraficzną, to był to Estempaż. Polegała na robieniu odbitek spośród tekstów wyrytych w kamieniu. Jednak przedmiot, który zasługuje na miano wyrobu poligraficznego, to odbitka drzeworytnicza, stworzona w Chinach. Sięgnij po więcej: klik.
Autor: grace_kat
Źródło: http://www.flickr.com
Od tego momentu możemy mówić o sprawnym kopiowaniu treści – zarówno graficznych jak i tekstowych. Wnioskujemy jednak, że historia druku nieodłącznie łączy się z dziejami papieru, gdyż niezbędny był materiał na którym szybko i starannie wysychała emulsja drukarska. Pierwsze jednorazowe czcionki zastosowano w Chinach. Najstarszy powielona treść wywodzi się z VII w n.e. i jest to buddyjski zwój z Dalekiego Wschodu. Jeśli chodzi o najstarszy polski egzemplarz to jest to kalendarz astronomiczny na rok 1474 Kaspera Straube’a. Nowości dotyczące druku, czyli m.in. nowatorskie czcionki, to wywodziły się one najczęściej z krajów arabskich. Od tamtego momentu w historii druku nadszedł nowy epoka, który wprowadził nowe techniki.
Dzisiaj druk książek zrewolucjonizowały komputery. Możemy wyszukać zamienniki takie jak e-booki. Jednakże druk to bezapelacyjnie jeden z najważniejszych wynalazków naszej technologii. Bez niego świat na pewno byłby uboższy.