Kwestie rozliczania dla wielu prywatnych przedsiębiorców, a zwłaszcza wchodzących na rynek wywołują ból już przez samą nazwę. Instytucja Skarbowa nie odpuści i w odpowiednim czasie zmusi do zestawienia pism z należytymi odliczeniami czy też podatkowymi kolumnami.

Przedsiębiorcy muszą opłacać tak zwane zaliczki na podatek, które pochodzą z własnej działalności.

Podatki
Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Dla przypomnienia wspomniane progi podatkowe to 18 i 32 procent, drugi parametr procentowy jest wiążący dla wszystkich przedsiębiorstw generujących zysk ponad 85 528 złotych na rok. W rzeczywistości sytuacja nie przedstawia się dla pomniejszych przedsiębiorstw obiecująco – fakty są takie, że biorąc do zestawienia całość opisującą podatek (czytaj też rachunek do umowy zlecenia) liniowy: zasady, przeliczniki itp. wychodzi na to, że opłaca się on jedynie od progu 32 %.

W sprawie zaliczek, które właściciele wszystkich firm muszą odprowadzać raz na miesiąc istnieją wyjątki. Młodzi inwestorzy i raczkujący przedsiębiorcy mogą wybrać opcję, wedle której oprowadzą swój podatek (czytaj też import usług) dochodowy kwartalnie. W przypadku comiesięcznych zaliczek odprowadzane są one do 20 dnia w każdym miesiącu. W przypadku wybrania kwartalnego sposobu naliczania przedsiębiorca musi podjąć taką decyzję i zawiadomić urząd do 20 lutego roku podatkowego.Nie inaczej zachowuje się w kolejnych latach, chyba, że naliczanie odsetek zmieni się na miesięczne. Polecamy również

Zobowiązania finansowe, które jawią się jako zmora dla części przedsiębiorców to zapewne odsetki od zaległości ZUS.

jak obliczyć podatek
Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com

Wszyscy którzy pracują na umowach o pracę opłacają składki społeczne i na OFE. Wszelkie niedociągnięcia z roku podatkowego instytucja wychwytuje i oprocentowuje w nowym roku podatkowym. Są one zmienne – ostatnie odnośnie dopłat społecznych wyniosły 8 %, a przy OFE równały się 4,51% w skali roku. Jeśli byliśmy na bakier z niespłaconymi usługami i inwestycjami także dostaniemy oprocentowaniem po kieszeni. Stawka jest jeszcze boleśniejsza – ostatni wskaźnik tak zwanych odsetek za zwłokę w spłacaniu równał się 13 % na rok. Czytaj też

Dlatego też oczywista uwaga i konkluzja – pracując na stałej umowie lub pensji nie warto zadzierać z instytucjami rozliczającymi. Wszystkie powinności i niedoinwestowania w nowym roku podatkowym będą odbijać się czkawką.

 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2021 Manate eCenter. All Rights Reserved