Nim pobudujemy swój własny wymarzony dom, będziemy zmuszeni zrealizować kilka działań. Pierwszym etapem będzie postaranie się o zezwolenie na inwestycję. Następnie można zacząć myśleć o rozpoczęciu budowy. Czasami warto jeszcze przed złożeniem w wniosku o zezwolenie na inwestycję wykonać tzw. badania geotechniczne. Co prawda nie są one koniecznie do otrzymania decyzji administracyjnej, ale dobrze je wykonać ponieważ unikniemy w ten sposób kłopotliwych niespodzianek podczas gdy będziemy już na półmetku budowy.

Klasyfikacja gruntów
Autor: Soil Science
Źródło: http://www.flickr.com
Szczególnie jest to istotne gdy widzimy iż nasza parcela jest wilgotna, po nawet niewielkim deszczu długo utrzymuje się woda. Niezbędne są wtenczas badania geotechniczne. Polega to na wykonaniu paru, przynajmniej trzech odwiertów o głębokości od 3 do 6 metrów. Liczba odwiertów zależna jest od tego, jaki rodzaj domu chcemy postawić (budynek z piwnicą czy też bez piwnicy).

Nierzadko efekt owych ekspertyz sugeruje nieopłacalność stawiania budynku podpiwniczonego. Dokumenty jakie otrzymamy po przeprowadzeniu ekspertyzy to: opis przeprowadzonych badań, rysunki techniczne (dla przykładu przekrój gleby) oraz wnioski oraz zalecenia co do konstrukcji fundamentów tak, żeby zapewnić ochronę przed ich podmakaniem, a więc i całego domku.

Niestety, badania (link) geotechniczne – – do tanich nie należą, ich koszta podług danych z popularnego serwisu budowlanego waha się od 1000 do 1500 zł. Na koszta ma wpływ wielkość parceli jak także rodzaj domu jaki zamierzamy budować. Niemniej jednak warto takie koszty ponieść, gdyż są one o wiele mniejsze aniżeli późniejsze poprawianie niewłaściwie wybranej technologii budowania domu.

Ten temat Cię fascynuje? Zatem odsyłam tu (https://urbanski.pl/mieszkania-torun/ul-bartkiewiczowny), ponieważ odnajdziesz tu ciekawe informacje na opisywane zagadnienie, które godne są uwagi.

Po zrealizowaniu tych wszystkich działań możemy bez problemu rozpocząć inwestowanie. Mało nas wówczas już może zaskoczyć a z całą pewnością ustrzeżemy się przed ogromnymi dodatkowymi wydatkami. Ostatnią poważną kwestią jaką należy przemyśleć będzie nagrzewanie które będziemy stosować gdyż ono również źle dobrane potrafi generować spore koszta.

Dosyć roztropną inwestycją będzie zastosowanie instalacji gazowej. Kolejną opcją jest wybudowanie kominka w salonie z nadmuchami rozprowadzającymi ciepło po całym budynku. Niepotrzebne są wówczas kaloryfery.

 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2021 Manate eCenter. All Rights Reserved