Prowadzenie firmy nie jest łatwym zadaniem. Przedsiębiorcy muszą myśleć o tym, aby być konkurencyjnymi, śledzić najnowsze trendy, mieć na uwadze pracowników, a także spełniać szereg rozmaitego rodzaju formalności i zobowiązań wobec państwa. W niniejszym tekście przyjrzymy się temu tematowi i postaramy się znaleźć odpowiedź na pytania związane z wątpliwościami przedsiębiorców w naszym kraju.

Płacenie podatków

Wielu przedsiębiorców zada sobie, w którymś momencie pytanie – do kiedy pit serdecznie zapraszam? podatek (czytaj też wypowiedzenie umowy o pracę) od osób fizycznych pracodawca płaci zarówno ze względu na siebie, jak i za zatrudnionych. Oczywiście, z chwilą, kiedy pracodawca to jednoosobowa działalność gospodarcza, a nie spółka. Spółka bowiem płaci podatek CIT. Do dwudziestego każdego miesiąca pracodawca winien zapłacić za swój PIT oraz pracownicze. Wyjątek jest wówczas, kiedy firma opłaca podatek kwartalnie – bo jest taka możliwość. Nierzadko zdarza się, że przedsiębiorcy zapominają o uregulowaniu podatków, wówczas należy zrobić niezbędne korekty i opłacić odsetki. Zwykle to firmy księgowe mają za zadanie podliczać i przypominać firmom o tym, że trzeba do konkretnego dnia zapłacić PIT. Oprócz opłaty PIT, firma powinna również zapłacić podatek VAT. W tym przypadku termin obowiązuje do dwudziestego piątego dnia i także może być płacony albo co kwartał, albo po miesiącu.

pit

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com


Co z ubezpieczeniami?

Poza podatkami, każda firma musi płacić składki ZUS. Aktualne stawki zus ciekawostka są większe niż rok temu, nowelizacja następuje praktycznie co rok. Na te bardzo duże koszta pracy narzekają małe i duże firmy – muszą bowiem opłacać składki ZUS za siebie i pracowników, na dodatek odprowadzają podatek (czytaj też rentowność) od dochodów wszystkich zatrudnionych, a ponadto także muszą uregulować VAT. Firmy mają również różne inne koszty stałe – za wynajem biura, opłaty księgowe i tak dalej.

Wszystko to sprawia, że prowadzenie własnej działalności nierzadko staje się problematyczne i z tego powodu wiele działalności upada po pierwszym roku, czy dwóch, gdy kończą się obniżone stawki ZUS – Zdobądź więcej info. Widzimy zatem, że kierujący muszą pamiętać o sporej ilości formalności, a przepisy na bieżąco się zmieniają. Nie jest więc łatwo prowadzić działalność, ale z drugiej strony, jeśli zajmujemy się tym w umiejętny sposób, możemy spodziewać się naprawdę niemałych zysków.
 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2021 Manate eCenter. All Rights Reserved