Prowadzenie swojej firmy wiąże się z koniecznością załatwiania wielu rzeczy, w tym rozliczeniem się ze skarbówką. Wszyscy pewnie znają taką słynną sentencję, że jedyną pewną rzeczą są podatki i śmierć, i trzeba niestety o tym pamiętać. Podatki trzeba właściwie rozliczyć, w tym celu należy złożyć co określony czas zeznania, lecz również je opłacić.

finanse, rachunki
Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com
O ile z wypełnieniem deklaracji z reguły nie ma większych problemów, o tyle z zapłatą bywa już różnie. Co prawda w każdej zapłaconej przez kontrahentów fakturze otrzymuje się vat, lecz jest to gotówka, która niekiedy bardzo kusi, aby ją w jakiś sposób wykorzystać, a później może braknąć na zapłatę należności. A to zakończyć się może tym, że firmowe konta zostają zajęte przez urząd skarbowy i wszystkie nowe przelewy przechodzą na poczet zaległości. Oczywiście zdarzają się sytuacje, że wszystko tak długo się będzie przeciągać, że firma się załapie na przedawnienie zobowiązania podatkowego, lecz liczenie na coś takiego jest mocno ryzykowną strategią (przedawnienie zobowiązania podatkowego porady).
Oprócz zobowiązań podatkowych wszystkie firmy mają jeszcze inne liczne obowiązki. Za każdego pracownika trzeba opłacać różne składki, tu w przypadku niepłacenia sytuacja może być taka sama, jak w przypadku urzędu skarbowego, tu również zbyt duże zobowiązania stać się mogą powodem zajęcia kont firmowych. Większe firmy przygotować również muszą określone analizy i podatek (czytaj też sprawozdania finansowe spółek), a jeżeli działają na przykład na giełdzie, to takich spraw może być całkiem sporo (sprawozdania finansowe spółek).

bizes, firma
Autor: dhub limited
Źródło: http://www.flickr.com
Założyciele firmy nie mogą także zapomnieć o zdobyciu odpowiedniego kapitału na jej rozwój. W ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się różnego rodzaju dotacje na otwarcie firmy, dzięki jakim można zyskać całkiem pokaźne kwoty na rozwój swojego biznesu. Rzecz jasna jak to w przypadku środków unijnych jest, do spełnienia jest wiele różnego rodzaju formalności . Lecz biorąc pod uwagę wysokość tych dofinansowań i to, że często nie trzeba ich zwracać, to warto się przez te procedury przedrzeć i spróbować zdobyć te pieniądze.
 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2021 Manate eCenter. All Rights Reserved