
Ochrona własności przemysłowej obejmuje: projekty wynalazcze, znaki towarowe, oznaczenia geograficzne. W obrębie projektów wynalazczych rozróżnia się wynalazki (pomysł przełożony na nowe rozwiązanie techniczne), wzory użytkowe, wzory przemysłowe i topografię układu scalonego. Zgłoszenie wynalazku do Urzędu Patentowego skutkuje jego opatentowaniem, co łączy się z uprawnieniami do wyłącznego wykorzystywania oraz uzyskiwania korzyści finansowych. Wzory użytkowe dotyczą także rozwiązania technologicznego z naciskiem na oryginalność i przydatność. O ile w patencie główny nacisk kładziony jest na innowacyjność o tyle wzory użytkowe kładą nacisk na funkcjonalność. Przykładem wzoru użytkowego jest: zapalniczka, rower i zamek do drzwi.
Wzory przemysłowe dotyczą głównie ochrony zewnętrznej postaci wyrobu: kształtu, zdobienia, koloru. Przykładem wzorów przemysłowych są: fasony spodni i sukienek, meble, ozdobne czcionki. Topografia układu scalonego to ochrona innowacyjnego rozmieszczenia elementów. Przykładem topografii układu scalonego może być program komputerowy. Znaki towarowe to znaki graficzne (wyraz, rysunek, kompozycja kolorystyczna radca (polecamy jesteśmy tutaj) forma przestrzenna), melodia lub sygnał dźwiękowy. Są one na tyle wyjątkowe, że jednoznacznie łączą się z daną marką. Przykładami znaków towarowych mogą być loga firm i hasła reklamowe.Czytaj też
W czasach znacznie łatwiejszego rozprzestrzeniania treści za pomocą komputera, istota ochrony praw autorskich oraz własności przemysłowej nie może być przez nikogo banalizowana. Ochrona własności intelektualnej nie dotyczy bowiem jedynie wynalazców, autorów utworów oraz ich wydawców. Użytkownik kultury nie jest pasywny, ale aktywnie bierze udział w tworzeniu kultury. Prawa autorskie chronią również publikacje na stronach internetowych statystycznych obywateli nie dopuszczając do plagiatów.
Zobacz też