Najczęściej występującym typem umów w naszym kraju są umowy o pracę. Jednak bardzo wiele osób jest zatrudnionych też na umowach-zlecenie i umowie o dzieło. Niektórzy ludzie decydują się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, mogą wówczas świadczyć usługi w systemie firma-firma, sporządzać faktury i odliczać sobie podatek VAT.

ludzie biznesu
Autor: Vladimir Yaitskiy
Źródło: http://www.flickr.com
Umowa o pracę jest najbardziej pożądana przez pracowników, ponieważ pracownik ma wtedy uiszczane składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne i emerytalne, zapewnioną ustawowo sumę dni wolnych, a przy ewentualnym zwolnieniu jakiś okres wypowiedzenia (miesiąc lub trzy) i dodatkowe dni na szukanie nowego miejsca pracy.

Na umowę-zlecenie pracują często osoby nie związane ściśle z firmą albo takie, które nie otrzymałyby pełnego etatu. Umowa o dzieło zobowiązuje stronę do wykonania dzieła – jakiejś pracy na rzecz pracodawcy i kończy się z chwilą jego wykonania i podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego. Zdarza się, że niektóre firmy mogą otrzymać z urzędu pracy dofinansowanie dla firm na doposażenie stanowiska pracy. Mogą wówczas przeznaczyć otrzymane środki na kupno sprzętu komputerowego i sprzętów elektronicznych albo urządzeń przemysłowych wykorzystywanych w konkretnej branży. Jeżeli firma zatrudni osobę i pozyska na to stanowisko środki finansowe z instytucji państwowej, musi podpisać kolejną umowę z danym pracownikiem (zobacz https://poradnikpracownika.pl/-czy-2-dni-opieki-na-dziecko-sa-uzaleznione-od-wykorzystanego-urlopu-wypoczynkowego) i – oczywiście jeśli ma umowę o pracę – odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne (więcej o ofercie). Natomiast żeby firma miała niższe koszty utrzymania, może zawrzeć umowę o współpracy. Często się ją podpisuje w relacjach pomiędzy firmami świadczącymi sobie usługi. Za sprawą współpracy z innymi przedsiębiorcami, a nie prywatnymi osobami, właściciele firm zwykle mają szansę na większe zyski. Taka umowa nadaje przejrzystości obustronnym relacjom i pozwala jasno ustalić zasady współpracy. Jeśli podpisało się taką umowę, trzeba ją również rozwiązać pisemnie, żeby wszystkie dokumenty miały moc prawną. Warto zajrzeć do ogólnych wzorów pism żeby znaleźć sobie wypowiedzenie umowy o współpracy wzór (schemat) albo czyjeś gotowe pismo i wzorować się na nim przy pisaniu własnego (więcej o ofercie). Można sobie pomóc wpisując w wyszukiwarkę internetową “wypowiedzenie umowy o współpracy wzór”.

Wiele praw w Polsce opisuje stosunki istniejące między pracownikiem (zobacz modernizacja) a pracodawcą. Czasami udać się po poradę osoby znającej się na prawie pracy czy kwestiach kadrowo-rozrachunkowych. Warto zrobić to szczególnie wtedy, kiedy staramy się o dofinansowanie dla firm.

 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2021 Manate eCenter. All Rights Reserved