Każdego dnia na terenie naszego kraju rozmaite instytucje wytwarzają szereg najróżniejszych dokumentów. Stworzono wiele przepisów prawnych, które nie tylko regulują kwestie ich gromadzenia oraz przechowywania, ale też kwestie odnoszące się do ich niszczenia.

Rozwój innowacyjnych technologii sprawił, że pojawiły się dokumenty nie tylko w

dokumenty

Autor: Robert Couse-Baker
Źródło: http://www.flickr.com

postaci papierowej. Ogromna ich część przechowywana jest dzisiaj na dyskach twardych bądź zapisywana na płytach CD. Bez względu na to, na jakiego rodzaju nośnikach je zapisano niszczenie dokumentów musi odbywać się w zgodzie z wymogami wielu ustaw i norm bezpieczeństwa. Niszczenie dokumentów musi odbywać się w taki sposób, by nie dało się ich odzyskać. Tyczy się to zarówno dokumentów mających postać papierową, jak również tych zapisywanych na twardych dyskach oraz płytach CD. Utylizacja dokumentów powinna być przeprowadzana między innymi zgodnie z przepisami ustawy o ochronie danych osobowych.

stare dokumenty

Autor: Tony Webster
Źródło: http://www.flickr.com

Utylizacja dokumentów obejmuje przeróżne rodzaje dokumentów (http://happytree.com.pl/), zaliczane są do nich na przykład dokumenty firmowe, ale także takie, które zaklasyfikowane zostały jako tajne.

Czyżbyś chciał dostać dużo informacji na ów intrygujący temat? Szukasz faktów? Zatem kliknij, zobacz, sprawdź (https://demostenes.com.pl/jezyki/angielski/) – kolejne artykuły oczekują na Ciebie.

Zanim poddane zostaną procesowi zniszczenia odbywa się procedura brakowania dokumentów.

Źródło artykułu: niszczenie elektronicznych nośników informacji

Brakowanie dokumentów to proces, który ma wykazać, które z powstałych dokumentów muszą zostać oddane do archiwum, a które muszą zostać zniszczone. Po odbyciu tej procedury można rozpocząć ich niszczenie oraz utylizację. Niektóre dokumenty, chociażby wyciągi bankowe klientów, które mają postać papierową trafia zwyczajnie do niszczarek. Niszczarka nie zniszczy jednak dyskietek bądź płyt CD. By odzyskanie danych było niemożliwe, niszczy się je na ogół poprzez zgniatanie bądź poprzez cięcie. Z tak uszkodzonych nie da już odzyskać żadnych danych. Metod niszczenia dokumentów wskazać można co najmniej parę. Są już obecnie nawet firmy, które mają w swojej ofercie usługi fachowego niszczenia przeróżnych dokumentów. Powierzając utylizację fachowej firmie, należy przyjrzeć się, w jaki sposób usługa jest wykonywana. Odpowiedzialność ponosi bowiem zleceniodawca. W żadnym wypadku nie wolno o tym zapomnieć.
 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2022 Manate eCenter. All Rights Reserved