W każdej pracy znajdziemy konkretną prawidłowość. W każdej dziedzinie ma miejsce pewna znana wszystkim oczywistość – nowomowa pracownicza i konieczne do tego narzędzia. O narzędziach możemy powiedzieć wprost: bez nich nie ma pracy. Przecież pracując w biurze nie obejdziemy się bez komputera, a hydraulik nic nie wskóra bez konkretnego klucza. To samo można powiedzieć o wielu innych, mniej i bardziej oczywistych zawodach. Co jednakowoż z czymś mniej, lecz jednak powszechnym: ze specyficzną nowomową pracowniczą?

praca
Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Przedmioty, jak to przedmioty, można nawet powiedzieć: „koń jaki jest każdy widzi”. Trudno sobie wyobrazić informatyka bez komputera czy taryfiarza bez samochodu. Budowlaniec nie wzniesie domu bez specjalnie do tego celu przeznaczonegosprzętu, a kucharz nie przygotuje pysznych dań bez odpowiednich składników. Są jednocześnie przedmioty oczywiste, widoczne od razu, rozpoznawalne przez wszystkich, są też jednakże takie, jakie są bardzo pomocnym uzupełnieniem do podstawowego sprzętu. Jeśli na przykład pracownik (Szukasz pracy? Zobacz oferty – workservice praca fizyczna poznań) jest wyposażony w kombinezon robotniczy (link do strony z odzieżą roboczą) to uznamy to za pewnik, ale jeśli posiada już rękawice antywibracyjne , to powiemy, że taki pracownik może się pochwalić bardziej zaawansowanym wyposażeniem. Z rzeczami nie ma problemu, są po prostu, jedne się zmieniają i ulepszają, następne już na zawsze nie zmienią swojej formy.

Odmiennie prezentuje się sprawa z tak zwaną nowomową, co oznacza branżową gwarę. Bez problemu można stworzyć swój własny, oryginalny język, ale co najważniejsze nie
praca
Autor: Dell Inc.
Źródło: http://www.flickr.com

tworzy się go na siłę, on sam zjawia się jako naturalny proces. Własny język mają budowlańcy i pracownicy korporacji, taksówkarze i informatycy. Największą zaletą i wadą tegoż zjawiska jest jego hermetyczność.

Jeśli na omawiany temat masz zapytania, to poznaj więcej informacji (https://kancelariawisniowski.pl/mediacje-rodzinne/) na przedstawiane zagadnienie, wchodząc tu – informacje okażą się na pewno atrakcyjne.

Z jednej strony zaleta, bo dzięki sprawnej branżowej komunikacji osoby zainteresowane mogą szybko się porozumieć. Wadą jest jednakowoż to, że jeśli laik ma coś zrozumieć może mieć kłopot. Często osoba, która mówi na co dzień takim językiem przenosi te zwroty na język z innymi, niewtajemniczonymi w daną tematyką, klientami. Tworzy to istotne problemy natury komunikacyjnej.

Musimy jednak uczciwie przyznać, iż gdyby zebrać wszystkie plusy i minusy tego osobliwego języka, to z pewnością otrzymamy plusów. Jeśli bowiem funkcjonujemy w konkretnym środowisku to mówimy tak, jak to środowisko, przez co lepiej się komunikujemy.

 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2021 Manate eCenter. All Rights Reserved