Praca w branży handlowej jak również w marketingu nie zalicza się do najłatwiejszych – wiele bowiem zależy od relacji, które specjalista ma z odbiorcą. To od sposobu, w jaki zatrudniony w handlu, czy też marketingu traktuje klienta zależy, czy klient ten skorzysta ponownie z usług firmy.

marketing relacji
Autor: Jeffrey Zeldman
Źródło: http://www.flickr.com
Niejednokrotnie bowiem wychodzi na jaw, że to nie cena usługi jest znaczącym aspektem podczas wyboru produktu lub usługi, a jakość obsługi. Stare przysłowie specjalistów od handlu mówi, że jeden zadowolony odbiorca może zachęcić paru innych, jeden niezadowolony klient (poznaj szczegóły) może z kolei zniechęcić wielu jeszcze nieprzekonanych. Z tego powodu w tych branżach stale troszczy się o motywację podwładnych, oraz docenia się zaangażowanie w pozyskiwanie nowych kontaktów biznesowych.

infografika marketingowa
Autor: MSLGROUP Global
Źródło: http://www.flickr.com

Stały klient (zobacz mystery shopping) to dobry klient

Długotrwałe analizy rynków dowiodły, że klient korzystający z usług wybranej firmy, który jest zadowolony z relacji handlowych, daje o wiele większe przychody, niż inni klienci. Dla poprawy motywacji klientów do regularnych zakupów wykorzystuje się systemy lojalnościowe – przykładowo przydzielając kartę stałego klienta. Tego typu klienci kupują więcej towarów i usług, jak również są w stanie przeznaczyć na nie wyższe sumy. Każda firma powinna posiadać przygotowaną specjalną ofertę dla tego typu odbiorców, w tych najbardziej doświadczonych przedsiębiorstwach do kontaktowania się ze stałymi klientami wysyła się specjalnego doradcę. Tego typu działania marketingowe są znane w branży jako „marketing relacji” , jest to bardzo dochodowe działanie dla obydwu stron transakcji. Do tego rodzaju działań warto wysłać najlepszych pracowników.

Wydajny pracownik

Podstawa wynagrodzenia osoby zajmującej się handlem nie powinna być bardzo wysoka – wygórowane wynagrodzenie bazowe powoduje zmniejszenie motywacji do wykonywania obowiązków. Dla osiągnięcia wyższych rezultatów pracy, pracodawcy wykorzystują tak zwane programy motywacyjne. Opierają się one na przykład na wynagradzaniu podwładnego procentem od kwoty, na którą opiewa podpisana przez niego umowa. Dzięki temu, pracownikowi zależy na tym, żeby klient podpisał umowę opiewającą na jak najwyższą kwotę. Jest to prosty sposób na wynagradzanie najskuteczniejszych sprzedawców, jak również na porównywanie skuteczności każdego z nich.

 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2020 Manate eCenter. All Rights Reserved