Na pewno możemy powiedzieć, że Polska jest państwem kapitalistycznym. W kwestii prowadzenia działalności państwo nie narzuca zatem uczestnikom obrotu gospodarczego na przykład tego, z kim powinni rozpoczynać transakcje handlowe. Poza tym istnieje sposobność dowolnego wybrania typu prowadzonej działalności, ograniczona jedynie w nielicznych sytuacjach, jak przykładowo handel materiałami niebezpiecznymi czy tak zwane zezwolenia, które uzyskuje się chociażby na sprzedawanie alkoholu.

firma
Autor: Gobierno Aguascalientes
Źródło: http://www.flickr.com

W niektórych wypadkach jednak państwo wymusza pewne zachowania, co ma na celu chronienie praw uczestników obrotu. Powyższemu celowi służą na przykład patenty. kancelariach (zobacz wspólnotowy znak towarowy) polega na przyznaniu za opłatą wyłączności do korzystania z danego rozwiązania technicznego, ma zatem na celu ochronę praw jego wynalazcy. Prawo chroni także interesy przedsiębiorców w inny sposób. Niektóre zachowania niezgodne z obowiązującym prawem, tak zwane nieuczciwe praktyki rynkowe nie są dozwolone. Implementacja rozwiązań prawodawczych w tej materii ma za zadanie ochronę praw zarówno przedsiębiorców, jak i konsumentów. Możemy się zastanowić, co wyróżnia opisane praktyki.

Generalnie trzeba powiedzieć, iż są to takie działania, jakie wprowadzają w błąd lub prowadzą do powstawania monopoli. Przykładowo istnieją limity odnośnie cen, w jakich można sprzedawać towary w sklepach wielkopowierzchniowych, czyli wyrażając się inaczej – supermarketach. Jeżeli przyjrzymy się dokładnie uregulowaniom dotyczącym reklam, można zacząć zastanawiać się, czy każda reklama, którą widzimy w telewizji jest w pełni legalna. W reklamach na przykład nie można odwoływać się do uczuć telewidz czy powoływać na fałszywe autorytety. Można zatem zadać sobie pytanie, jak więc legalnymi mogą być choćby rozliczne reklamy past do zębów, rekomendowane przez stomatologów.

firma
Autor: Junta Informa
Źródło: http://www.flickr.com

Rzeczywistość wygląda tak, iż rozwiązania prawne są w przeróżny sposób omijane, a pomysłowość autorów reklam wyprzedza istniejące prawo. Oprócz wzmiankowanych już patentów, innym rozwiązaniem, które ma na celu ochronę praw podmiotów obrotu gospodarczego są znaki towarowe.

Nie ociągaj się! Prosimy – kliknij po więcej (http://www.kompasinwestycji.pl/aktualnosci/roark-studio-z-nagroda-european-property-awards-14700) w link i czytaj do woli. Stworzyliśmy tam dla Ciebie dużo interesujących artykułów.

Przykładowo wycena znaku towarowego umożliwia ocenę korzyści, jakie wynikają z posiadania aktywów konkretnego przedsiębiorstwa, co działa pozytywnie na ewentualnych inwestorów.

 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2020 Manate eCenter. All Rights Reserved