Handel jest zajęciem, jakie jest niemal tak stare jak sama ludzkość. Na początku była to z reguły transakcja bardziej polegająca na wymianie danych rzeczy. Jedna strona posiadała coś czego potrzebowała druga i odwrotnie. Handel zawsze niewątpliwie wiązał się z konkurencją, jednak szczególnie dziś ta konkurencja jest ogromna. Coraz ciężej przebić się ze swoim pomysłem na interes, ponieważ rynek jest dosyć mocno nasycony różnymi towarami czy usługami. Dlatego musimy się jakoś odznaczać oraz być atrakcyjniejszą firmą dla klienta niż konkurencja. Ogromną zaletą dla potencjalnych klientów jest niska cena. Dlatego coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na import z Chin. Jak przedstawia się taka współpraca i jakiego rodzaju formalności należy załatwić?

towar
Autor: Aaron Muszalski
Źródło: http://www.flickr.com
Powinniśmy być czujni już podczas negocjowania z dostawcą z Chin oraz dokładnie określić wszelkie szczegóły, łącznie z konieczną dokumentacją. Należy mieć na uwadze to, iż musimy dostarczyć całość dokumentacji w oryginałach jeszcze nim nasz towar dotrze do granicy z Polską. Natomiast aby dostać komplet dokumentów od strony chińskiej należy zapłacić całość za towar (polecamy sprawdź serwis). Dlatego musimy zdobyć całość gotówki. Nawet jeżeli mamy w planach rozbić płatność na raty, to opłacenie całości i tak będzie musiało nastąpić w dość krótkim czasie. Jeśli w grę wchodzi spedycja kolejowa, taki transport (busy do niemiec dolny śląsk) zajmuje około dwóch tygodni. Dlatego nie mamy aż tak dużo czasu na zrobienie opłat i otrzymanie dokumentów, więc całość powinna być wykonana dość sprawnie.

dokumenty przewozowe
Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Do załatwienia wszystkiego potrzebujemy konkretnych dokumentów. Istotne żeby były one w języku angielskim. Musimy zdobyć list przewozowy, fakturę na towar. Tutaj ważne jest by faktura zawierała ważne informacje takie jak, nazwę zakupionych rzeczy, ilość sztuk, cenę za pojedyncze sztuki towaru, wartość całości, sposób dostarczenia, informację odnośnie tego skąd jest towar, jak również jego wagę netto oraz brutto. Oprócz tego potrzebny będzie również dodatkowy dokument, a konkretnie świadectwo pochodzenia (np. import z chin). Należy bowiem wiedzieć, iż niektóre towary dzięki świadectwu pochodzenia mogą mieć zniżone opłaty celne. Jeśli natomiast nie jesteśmy pewni co do niektórych wytycznych warto skontaktować się z agencją celną. W taki sposób nie będzie nam groziło narażenie się niepotrzebne koszty wynikające z opóźnień. Wszelkie opóźnienia są związane bowiem z dodatkowymi kosztami za magazynowanie towarów, jakie musimy gdzieś ulokować czekając na odpowiednie dokumenty.
 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2021 Manate eCenter. All Rights Reserved