Dziś w kinach premiera kontynuacji kultowego filmu „Gwiezdne Wojny”, klasyki popkultury filmu z dziedziny fantazji naukowej. Filmy tego gatunku mają być rozrywką jednak czerpią garściami z teorii naukowych istniejących w rzeczywistym świecie. Poniektóre z nich mają ambicję popularyzacji nauki – przynajmniej podobne deklaracje niekiedy składają twórcy filmów czy też książek. Ale czy może być na odwrót? Czy obraz filmowy może być natchnieniem do stworzenia wynalazku? Niechybnie bywa i tak.

Tak czy inaczej aktualnie czasem mamy odczucie, iż spełnia się przyszłość przedstawiona w literaturze. Zazwyczaj nie dokładnie, lecz jakieś motywy, idee (jeżeli już się w pewien sposób nie dokonały, na przykład ogólnoświatowa sieć komunikacyjna internet). A w innych wypadkach jesteśmy dopiero na początku drogi do kreacji urzeczywistnienia pomysłów z literatury.

komputery z monitorami LCD

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Jednym z ważniejszych motywów w opisywanej dziedziny kultury jest idea istnienia super komputera, który kieruje światem. Oczywiście daleko jeszcze do odkrycia komputerów z własną świadomością, jednak potrafimy już zbudować super funkcjonalne komputery kwantowe. Na razie większość z nich jest zainstalowana w ośrodkach akademickich i są raczej nowinką aniżeli komercyjnym instrumentem, chociaż w popularnej prasie fachowej możemy znaleźć doniesienia o pierwszych komercyjnych tego rodzaju komputerach dostępnych na rynku. Komputery kwantowe, chociaż dysponujące olbrzymią mocą obliczeniową, są narzędziami bardzo delikatnymi – minimalna zmiana w otoczeniu może negatywnie wpłynąć na realizowane obliczenia. Stąd jest to właściwie kosztowny gadżet aniżeli praktyczne urządzenie.

Skutkiem tego nadal próbuje się polepszyć istniejące, przetestowane podejścia. Takową próbą optymalizacji już będących podejść jest segmentacja pamięci fizycznej komputera. Rozwiązanie to – jak zapisał twórca frazesu segmentacja w Wikipedii – jest ogromnie eleganckie, jednak dosyć skomplikowane dla komputerowców. Utrudnia podział kodu programu na naturalne części, a jak wiadomo programowanie jest dyscypliną niezwykle precyzyjną.

W obrazie „Gwiezdnych Wojen” pejoratywni bohaterowie przeszli na tak zwaną „czarną stronę”. Mówi się, że w sieci takim przejawem czarnej strony jest sieć TOR. Co to jest TOR? Jest to poniekąd sieć wewnątrz internetu. Dane w niej ekspediowane są w taki sposób, żeby jak najefektywniej ukryć nadawcę oraz odbiorcę przed śledzeniem z zewnątrz.

Kiedy zaciekawi Cię ten temat, obejrzyj ponadto podobne nasze portale, które przedstawiają to zagadnienie – na pewno także Cię zafascynują.

br>
Z pewnością będzie interesować Cię nasza witryna (https://www.polnet.pl/pl/drob/systemy_ogrzewania/ermaf), wyszukasz w tamtym miejscu wiele interesujących informacji. Pamiętaj, że jest na bieżąco aktualizowana.

Stąd niechybnie bierze się jej zła sława.

 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2022 Manate eCenter. All Rights Reserved