W momencie, kiedy podejmie się decyzję o budowie jakiegoś budynku albo obiektu, konieczna jest analiza nośności podłoża. Ma to kluczowe znaczenie dla wytrzymałości obiektu, który ma w danym miejscu powstać, jak też dla bezpieczeństwa jego zamieszkiwania, więc nie wolno tego lekceważyć. W chwili, jeśli stwierdzi się, że podłoże jest mało stabilne, niezbędne jest wzmocnienie gruntu.

Zatroszcz się o stabilny grunt

Już w czasie wyboru terenu pod domek lub odmienny obiekt, warto zwracać uwagę na parametry podłoża oraz ewentualną potrzebę jego wzmocnienia. Ogromne znaczenie ma tutaj rodzaj podłoża, jak również wpływ czynników hydrologicznych. W sytuacji, jeżeli grunt okazuje się piaszczysty i sypki, należy przeprowadzić profesjonalne prace związane z zagęszczeniem podłoża. Istnieje kilka skutecznych sposobów zwiększenia gęstości gruntów, co pozwala dopasować metodę idealną dla każdego przypadku.

Potrzebna staje się stabilizacja gruntów odpowiednią metodą

grunt rolny
Autor: Dimitris Siskopoulos
Źródło: http://www.flickr.com

W sytuacji gruntów piaszczystych pod małymi budynkami popularną metodą zagęszczania staje się ubijanie. Bazuje ono na moczeniu gruntu małą ilością wody oraz sukcesywnym ubijaniu go przy pomocy ubijaków ręcznych lub – ladowarki-lublin.pl – maszynowych. Jeśli uzna się, że to za słabo albo grunt jest zbyt wilgotny, można zagęścić podłoże przy użyciu żwiru lub drobniejszych (dodaj serwis do stron zaufanych) kamieni. Popularnością szczyci się również zastosowanie zastrzyków z zaprawy cementowej aplikowanej do gruntu pod ciśnieniem. Tak samo wprowadza się do ziemi czynniki chemiczne, jak mieszanki ze szkłem wodnym albo polimerami. Więcej na .

W wyjątkowych sytuacjach mocne zagęszczanie gruntów

Grunty zagęszcza się również z zastosowaniem specjalnych mieszanek, które pod ciśnieniem aplikuje się do gruntu. Takie prace pozwalają zabezpieczyć nawet szczególnie sypkie oraz niepewne grunty. Zagęszczanie gruntów odnajduje zastosowanie przy inwestycjach konstrukcyjnych i hydrologicznych, jak również w czasie budowy dróg. Z sukcesem jest stosowane w czasie tworzenia wałów przeciwpowodziowych, które muszą wyróżniać się szczególną trwałością i odpornością na czynniki zewnętrzne. Trzeba pamiętać, że stabilizacja gruntów okazuje się bardzo istotnym dla bezpieczeństwa zagadnieniem i nie można go lekceważyć. W sytuacji, kiedy chce się wykonać takie działania we własnym ogrodzie lub na działce pod budynek, należy zatrudnić specjalistów.

 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2021 Manate eCenter. All Rights Reserved