Sporo firm boryka się często z problemem finansowej płynności. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy często wystawia się faktury na duże kwoty z przedłużonym terminem zapłaty. Lecz wszelkie zobowiązania wobec państwowych urzędów, czyli po prostu podatki trzeba płacić w terminie, i wiele firm w takich sytuacjach może mieć problemy z finansami.

faktoring
Autor: David Goehring
Źródło: http://www.flickr.com
Bardzo interesującym rozwiązaniem na tego typu kłopoty, coraz bardziej popularnym wśród naszych firm jest faktoring. Usługa tego typu funkcjonuje od jakiegoś czasu na naszym rynku, lecz w zachodnich krajach cieszy się ogromną popularnością. U nas na początku traktowana nieufnie przez przedsiębiorców, od kilku lat notuje ogromny popularności. Kilkunastoprocentowa dynamika co roku rokuje bardzo dobrze jeśli chodzi o dalszą przyszłość tej formy rozliczania pomiędzy firmami.

Dla sporej liczby firm faktoring stał się bardzo wygodnym sposobem na uniknięcie płatniczych zatorów, w wielu przypadkach zwiększa także wiarygodność firmy w oczach klientów.

Faktoring klasyczny – – będzie polegał na tym, że w momencie wystawienia faktury kontrahentowi, nazywanemu również faktorantem, zostaje wypłacana zapłata za to zobowiązanie.

Czy masz ochotę poszerzyć swą znajomość rzeczy na powyższy temat? Więc chcemy zachęcić Cię do naszych nowych artykułów – kliknij hiperłącze do www.

Zajmuje się tym instytucja finansowa, firma faktoringowa, która nazywana jest fachowo faktorem, a która następnie otrzymuje wpłaty od klientów, których zafakturowano.

faktoring
Źródło: sxc.hu

Oczywiście w biznesie nie ma nic za darmo, więc spodziewać się trzeba że faktoring również będzie niósł za sobą koszty. I w praktyce tak jest, pieniądze wypłacane od razu kontrahentom są pomniejszane o kwotę prowizji, która jest pobierana przez faktorów. W większości przypadków może to zmusić to firmy do obniżenia marż lub podniesienia cen za usługi lub produkty, ale dzięki temu można zachować płynność w finansach.

Podejmując decyzję o faktoringu należy o tym pamiętać, wprawdzie koszty jego będą niższe niż kredyty czy pożyczki bankowe, lecz i tak w dużym stopniu mogą wpływać na wysokość cen, a tym samym konkurencyjność na rynku. Jednak jeżeli firma zdobyła solidną pozycję wśród konkurentów, to z pewnością wejście w faktoring przyniesie dużo korzyści.

 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2021 Manate eCenter. All Rights Reserved