W momencie gdy zapada decyzja o otwarciu swojej działalności biznesowej, musimy mieć przynajmniej bazową świadomość o świecie księgowo-rachunkowym. Oczywiście poszukanie księgowej lub wynajęcie biura rachunkowego są wskazane, lecz aby nie konsultować każdej jednej decyzji przez telefon oraz aby nie popełnić głupiego błędu, radzi się powierzyć kwestie rachunkowe, kadrowe, księgowe i podatkowe sprawdzonej firmie z gałęzi finansowej.

Dokumenty leżące na stole
Autor: Historyworks
Źródło: http://www.flickr.com
Kiedy w naszej firmie mamy pracowników, jako pracodawcy powinniśmy w każdym miesiącu dostarczyć naszym podwładnym specjalny druk, jaki potwierdza, że są ubezpieczeni. Jeszcze kilka lat temu takim dokumentem była legitymacja ubezpieczeniowa, lecz ZUS je unieważnił. Służyły one także do przedłożenia ich w celu uwierzytelnienia wysokości zarobków i ustalenia na ich podstawie wymiaru wysokości świadczeń zusowskich.

Legitymacja ubezpieczeniowa, zawierająca stosowne uwagi, mogła być tego typu dokumentem, chociaż nie każdy ją otrzymał. Drugą ważną rzeczą przy prowadzeniu biznesu jest amortyzacja środka trwałego albo jego umorzenie . Wiele zakupionych produktów po prostu się niszczy i traci na wartości. Trzeba później wykazać ten spadek wartości w bilansach rozrachunkowych. Aby zrobić to dobrze, rachunkowość wykorzystuje sposób nazywany amortyzowaniem środków trwałych. Amortyzacja jest to wartość włączana w koszty w danym okresie obrachunkowym. Umorzenie jest skumulowaną wartością amortyzacji, korygującą wartość środków trwałych wykazywanych w bilansie rocznym przedsiębiorstwa z ich wartości brutto do netto. Czasem wychodzi z tego dość wysoka kwota zmniejszająca podatek. Trzeba koniecznie pamiętać, aby nie sprzedawać środków trwałych w trakcie zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej i o tym, że amortyzacja środka trwałego to najczęściej zagadnienie na kilka lat. Dla każdego przedsiębiorcy i jego pracownikówistotna jest także zagadnienie przychodów, które są zwolnione z opodatkowania i zagadnienie, jakim jest kwota zmniejszająca podatek . W roku 2015 miała ona wysokość 556,02 złotypodatek (czytaj też zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia)Godny zaufania doradca podatkowy z pewnością nie tylko poprowpodatek (czytaj też umowa kupna sprzedaży wzór)szą książkę przychodów i rozchodów pomoże w zagadnieniach związanych z naszą firmą, kadrami, zakupami sprzętu na firmę i fakturami.

 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2021 Manate eCenter. All Rights Reserved