Organizowanie zespołu do pracy zwykle zajmuje kawałek czasu, szczególnie gdy dopiero rozpoczynamy działalność gospodarczą i robimy pierwsze kroki. Jeżeli sporo rzeczy możemy wykonać samodzielnie, to doskonale, ale sprawy księgowe, za jakie odpowiadamy, najlepiej jest powierzyć komuś doświadczonemu, z właściwym wykształceniem, kompetencjami i zorientowanemu w świecie rachunkowości. Można wybierać spośród 2 możliwości – zewnętrznego biura rachunkowego, albo księgowego w firmie.

Posiadanie wśród personelu księgowej, która na bieżąco wprowadza i księguje faktury oraz wystawia faktury itp., jest szalenie wygodne z kilku względów. Przede wszystkim obieg informacji jest dużo szybszy. Księgowa po prostu jest w przedsiębiorstwie i w każdym momencie może wspomóc zespół pomocą i radą. Księgowa analizuje miesięczne przychody, na bieżąco doradzi nam, czy warto przejść na liniowy podatek dochodowy, rozliczy klientów, sporządzi dokumenty i wszelkiego rodzaju pisma (liniowy podatek (czytaj też umowa zlecenie z własnym pracownikiem) dochodowy). Księgowy w miejscu pracy może równocześnie pełnić funkcję sekretariatu a także nadzorować całą korespondencję. Ponadto przypilnuje wszystkich opłat, podpowie do kiedy PIT, zatroszczy się o sprawy kadrowo-płacowe itp.

dokumenty

Autor: Jacob Edward
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli nasz personel będzie używać prywatnych samochodów do załatwiania spraw firmowych, wówczas możemy pokrywać im koszty użytkowania prywatnych samochodów. Rozliczać muszą się z faktycznie przejechanych kilometrów, a służyć temu ma ewidencja przebiegu pojazdu, którą prowadzi księgowość. Kilometrówka, a dokładnie jej stawka, oznaczana jest aby ustalić zwrot kosztów podróży w podróży służbowej – w przypadku personelu (kilometrówka). Ale w sytuacji, gdy samochodem służbowym będziemy jeździć my sami, opłata za jeden kilometr jest niezwykle ważna, ponieważ wydatki powiązane z jego eksploatowaniem można wliczyć do kosztów firmy. Kilometrówka jest w tym przypadku odliczana od podatku dochodowego. Uwaga na liniowy podatek (czytaj też jak obliczyć ekwiwalent za urlop) dochodowy!

Kiedy nie musimy się zastanawiać, do kiedy PIT lub czy opłata ZUS poszła w terminie, można bez zbędnych czynności oddawać się naszej pasji i realizować postawione sobie założenia w przedsiębiorstwie, rozszerzając pole jej działalności i koncentrując się na rozwoju (poznaj portal Cena Biznesu).
 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2022 Manate eCenter. All Rights Reserved